Ocenili také nejúspěšnější sazeče loňského roku. Finance na letošní nové výsadby a ošetření stromů, které míří do nejpostiženějších regionů, mají putovat od státu, firem i soukromých zdrojů. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na obnovu zeleně a malých vodních prvků 100 milionů korun. Veřejné zdroje doplní nová veřejná sbírka na ošetření, výsadby a chytré budovy od Nadace Partnerství. Tu podpoří další miliony korun od soukromých firem. Nové domy tak tento podzim doplní i nové stromy.
„Od spuštění celonárodní výzvy Sázíme budoucnost na podzim 2019 vidíme stále rostoucí zájem jednotlivců i firem o výsadby. Současná bezprecedentní situace okolo jihomoravského tornáda trend ještě umocnila. Živel bral staré ovocné sady, vinice, aleje podél polních cest, parky i solitéry kolem soch prezidenta Masaryka. Místní z poničených obcí mají chuť pustit se do jejich obnovy prakticky okamžitě. Díky veřejné sbírce Nadace Partnerství chceme tuto energii podpořit a usměrnit, aby výsadby – ale i nové budovy – dávaly smysl a maximálně podpořily odolnost regionu na klimatickou krizi,“ popisuje Markéta Fučíková, finanční ředitelka Nadace Partnerství a rodačka z Hrušek.
Rozsah poškozené a zničené zeleně zatím není znám, Mendelova univerzita v Brně spolu se soukromými firmami a dobrovolnými arboristy aktuálně mapuje množství škod. Již nyní se ale odborníci shodují, že vedle financí na nové výsadby budou potřeba peníze na záchranu stromů, které ještě stojí. „Důležitou součástí celkové rekonstrukce postižených obcí je i pečlivá obnova zeleně. Nadace Tipsport pro tyto účely vypíše grant v celkové výši jeden milion korun,“ komentuje Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, která je generálním partnerem iniciativy Sázíme budoucnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.