Nejlepší práce 12. ročníku soutěže mladých začínajících architektů do 33 let Young Architect Award 2020 let byly oceněny 8. září 2020 v Centru architektury a městského plánování CAMP v Praze. Porota poslala do finále 11 prací, které nejlépe zpracovaly téma Architektura a krajina ve městě. Cenu ministra životního prostředí vybojoval Lukáš Drda s projektem energeticky soběstačného bydlení ohleduplného k životnímu prostředí.
„Téma letošního ročníku je obzvlášť v dnešní době, kdy se řada měst a obcí musí potýkat s dopady změny klimatu, velmi aktuální. Právě vhodné skloubení krajiny a architektury je cesta, jak předcházet vzniku tepelných ostrovů, zajistit lepší koloběh vody a celkově zlepšit kvalitu prostředí ve městě. Jsem velice potěšen, jak se mladí architekti tohoto tématu zhostili a navrhli zajímavá ideová řešení, která více či méně řeší oblast hospodaření s dešťovou vodou, obnovitelných zdrojů energie, pasivního bydlení, a to s cílem být co nejvíce ohleduplní k životnímu prostředí,“ uvedl na slavnostním vyhlášení soutěže ministr životního prostředí Richard Brabec.
Mezi hodnocenými projekty uspěly ty, jejichž základní koncept byl logicky a smysluplně vystavěn a zároveň srozumitelně prezentován. Hlavní cenu YAA 2020 získal koncepční návrh systému práce se zelenou infrastrukturou ve veřejném prostoru v Praze autorky Ludmily Haluzíkové, jehož cílem je zvýšit široce definovanou biodiverzitu města a posílit ekologickou funkci vybraných míst.
Porota velmi ocenila koncepční přístup k vybrané problematice plánování města jako celku. „Přístup, profesionalita a schopnost analytického a koncepčního myšlení je u tak mladé autorky příslibem, že u nás vyrůstá nová generace architektů, urbanistů, která se postaví zodpovědně k otázce plánování měst, k řešení globálních témat,“ uvedla v hodnocení porota.
Cenu ministra životního prostředí si odnesl projekt Lukáše Drdy Nízkoenergetická tradiční čtvrť, který se věnuje tématu energeticky soběstačného bydlení s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Jednotlivé nízkoenergetické domy zachovávají styl tradiční české vesnice, respektují kritéria udržitelného rozvoje výstavby a využívají efektivní hospodaření s vodou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV