V úvodu jednání Rada jmenovala nové členy zastupující neziskový sektor, Davida Ondračku z Transparency International a Janusze Konieczneho z Nadačního fondu proti korupci.
Rada se dále věnovala návrhu alternativ legislativního řešení ochrany oznamovatelů předložený ministrem Dienstbierem. Hlavním cílem materiálu je předložení reálných legislativních variant ochrany oznamovatelů v českém právním řádu. Ministr Dienstbier uvedl, že „předložený návrh zlepšuje pozici zaměstnance zavedením sdíleného důkazního břemena. Ačkoliv se jedná o následnou pomoc oznamovateli, disponuje tento institut preventivními účinky.“ Materiál navrhuje zakotvení zákazu postihu a znevýhodnění oznamovatele do zákona a zlepšení jejich postavení v pracovněprávních sporech. Rada vzala informaci o předložení materiálu na vědomí.
Rada projednala takí materiál k vyhodnocení zkoušek spolehlivosti společně s analýzou pro případné rozšíření těchto zkoušek na další osoby působící v orgánech veřejné moci. Úkol ke zpracování vyhodnocení a analýzy rozšíření byl obsažen v protikorupčním dokumentu Strategie vlády v boji s korupcí na období let 2013 až 2014. V současné době jsou zkoušky spolehlivosti vykonávány u příslušníků a zaměstnanců Policie ČR, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle zástupce GIBS Ivo Mitáčka by mělo dojít k „personálnímu a materiálnímu posílení specializovaného orgánu, který zkoušky vykonává. Cílem tohoto posílení je zasažení nových oblastí výkonu služby zkoušených orgánů a udržení kvality a kvantity konaných zkoušek.“ Rada doporučila vládě schválit tento materiál s navrhovanou variantou posílení orgánu vykonávající zkoušky spolehlivosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV