Ministr Hamáček: Pomáhat na místě je nejúčinnější způsob, jak proti migraci bojovat

28.08.2019 7:34

Ministerstvo vnitra (MV) pokračuje v podpoře zemí, postižených migrační krizí. Finanční pomoc pro uprchlíky v Libyi, Nigeru či Jordánsku prosadil ve vládě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr Hamáček: Pomáhat na místě je nejúčinnější způsob, jak proti migraci bojovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

I v letošním roce MV pokračuje v podpoře zemí, které trpí silným migračním tlakem. Na pomoc oblastem, které postihla migrační či humanitární krize, posílá MV dalších 57 milionů Kč v programu Pomoc na místě a 5 milionů Kč v programu MEDEVAC.

MV aktuálně zareagovalo na zhoršující se bezpečnostní situaci v Libyi, která má negativní dopad i na migrační situaci v centrálním Středomoří. Proto MV v rámci programu Pomoc na místě pošle Libyi na prevenci nelegální migrace a ochranu uprchlíků 25 milionů Kč. Dalších 25 milionů bude směřovat do Nigeru, který čelí příchodu velkého množství uprchlíků. „Pro nás je důležité pomáhat na místě. Je to nejúčinnější způsob, jak proti migraci bojovat. Zajištění fungující infrastruktury, zdravotní péče či podpora vzdělávání je jednou z věcí, která může pomoci zabránit tomu, aby uprchlíci mířili dál do Evropy,“ uvedl Jan Hamáček. Oba projekty, které budou realizovány prostřednictvím Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRCR), pomohou více než 50 000 uprchlíkům. Třetí dar v programu MV Pomoc na místě ve výši 7 milionů Kč pomůže dětským syrským uprchlíkům v Jordánsku. Česká republika tímto darem podpoří vzdělávání syrských dětí, a pomůže tak 2 800 dětem a jejich rodinám.

Vláda také podpořila projekt ve výši 5 milionů Kč na zlepšení zdravotní péče v uprchlickém táboře Mbera v Mauretánii v rámci stálého humanitárního programu MEDEVAC, který koordinuje MV. V táboře žije aktuálně více než 57 000 uprchlíků z Mali. MV proto přispěje nevládní organizaci Lutheránská světová federace, která se na pomoc v této oblasti dlouhodobě zaměřuje.

Humanitární programy MV

Celkový rozpočet programu „Pomoc na místě“ na rok 2019 je 150 milionů korun. Prostředky se poskytují buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací. Už v dubnu letošního roku darovalo MV na posílení ochrany hranic před nelegální migrací 25 mil. Kč Severní Makedonii, v červenci rozdělilo dalších 68 mil. Kč – do Jordánska na podporu zdravotní péče syrským uprchlíkům poslalo 25 mil. Kč a 8 mil. Kč podpořilo rozvoj drobného podnikání. Na pomoc opuštěným dětem v Mali MV poslalo 25 mil. Kč. Do programu na rozvoj a ochranu pro severní Afriku přispělo 10 mil. Kč.

Hlavní činností programu MEDEVAC je vysílání lékařských týmů do zahraničí. Tato činnost je doplňována o zdravotnické projekty v zemích, do kterých lékařské týmy vysílat nelze. V rámci tohoto programu již vláda v červenci rozhodla o podpoře projektu ve výši 5 mil. Kč v Burkina Fasu.

Informace o pomoci v rámci programů Pomoc na místě a MEDEVAC za rok 2018 naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

13:35 Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

Dopis pro předsedkyni italského senátu ohledně Mattea Salviniho.