Ministr Pelikán: Chceme tvrdě postihovat insolvenční mafii a zamezit šikaně dlužníků

18.05.2015 12:32

Důsledná ochrana práv účastníků insolvenčního řízení, posílení dohledových pravomocí ministerstva nad insolvenčními správci, snížení administrativní zátěže insolvenčních soudů, regulace komerčních subjektů způsobilých negativně ovlivnit konkrétní insolvenční řízení a posílení ochranných prvků zamezujících podávání tzv. šikanózních insolvenčních návrhů. To jsou nejdůležitější změny, které Ministerstvo spravedlnosti navrhuje v novele insolvenčního zákona, kterou v pátek odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení.

Ministr Pelikán: Chceme tvrdě postihovat insolvenční mafii a zamezit šikaně dlužníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán

„Připravili jsme velmi ambiciózní novelu, proti které se nepochybně vzedme silná lobbistická vlna odporu. Tím se ale určitě nenecháme odradit,“ uvedl k návrhu ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Boj s insolvenční mafií je podle ministra Pelikána kontinuálním procesem, ve kterém je nutné neustále reagovat na nově zjištěné typy zneužívání. Proto se novela soustředí na zvýšení transparentnosti insolvenčního řízení (zavedením strojově čitelných podání insolvenčních správců, preferencí podání pouze prostřednictvím datových schránek a zpřísněním pravidel pro střet zájmů), posílení dohledu nad výkonem funkce insolvenčního správce, zavedení výrazné ochrany před šikanózními insolvenčními návrhy a ulehčením práce insolvenčním soudům. „Dlouhodobě usiluji o vytvoření transparentního a spravedlivého insolvenčního prostředí s tím, že by lidé měli mít možnost splatit své dluhy, aniž by přitom spadli na sociální dno,“ uvedl Robert Pelikán.

„Předkládanou novelou reagujeme například na činnost pochybných komerčních subjektů, jež pouze zneužívají tíživé situace dlužníka tím, že si za svoje poradenství, týkající se zejména institutu oddlužení, účtují vysoké odměny, ačkoliv klientovi jsou v zásadě k ničemu. Výjimkou není částka 30 tisíc za tyto většinou bezcenné rady,“ popsal Pelikán jeden z mnoha problémů, jež novela řeší.

„Současný insolvenční zákon bohužel v mnoha ohledech nepomáhá vytvářet transparentní a spravedlivé insolvenční prostředí, spíše naopak. Tyto tzv. oddlužovací společnosti by do budoucna mohly existovat pouze na základě akreditace udělené Ministerstvem spravedlnosti, přičemž ministerstvo by mělo oprávnění je kontrolovat. Dohled chceme zpřísnit i nad samotnými insolvenčními správci a jejich provozovnami. V neposlední řadě nám jde o zprůhlednění insolvenčních řízení tak, abychom výrazně umenšili riziko jejich manipulace,“ doplnil důvody novelizace ministr Pelikán.

Návrh novely insolvenčního zákona by měl být odeslán do vlády do konce června tohoto roku. Účinnost změn ministerstvo navrhuje k 1. červenci 2016.

Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…