Ministr Pelikán: Chceme tvrdě postihovat insolvenční mafii a zamezit šikaně dlužníků

18.05.2015 12:32 | Zprávy
autor: PV

Důsledná ochrana práv účastníků insolvenčního řízení, posílení dohledových pravomocí ministerstva nad insolvenčními správci, snížení administrativní zátěže insolvenčních soudů, regulace komerčních subjektů způsobilých negativně ovlivnit konkrétní insolvenční řízení a posílení ochranných prvků zamezujících podávání tzv. šikanózních insolvenčních návrhů. To jsou nejdůležitější změny, které Ministerstvo spravedlnosti navrhuje v novele insolvenčního zákona, kterou v pátek odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení.

Ministr Pelikán: Chceme tvrdě postihovat insolvenční mafii a zamezit šikaně dlužníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán

„Připravili jsme velmi ambiciózní novelu, proti které se nepochybně vzedme silná lobbistická vlna odporu. Tím se ale určitě nenecháme odradit,“ uvedl k návrhu ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Boj s insolvenční mafií je podle ministra Pelikána kontinuálním procesem, ve kterém je nutné neustále reagovat na nově zjištěné typy zneužívání. Proto se novela soustředí na zvýšení transparentnosti insolvenčního řízení (zavedením strojově čitelných podání insolvenčních správců, preferencí podání pouze prostřednictvím datových schránek a zpřísněním pravidel pro střet zájmů), posílení dohledu nad výkonem funkce insolvenčního správce, zavedení výrazné ochrany před šikanózními insolvenčními návrhy a ulehčením práce insolvenčním soudům. „Dlouhodobě usiluji o vytvoření transparentního a spravedlivého insolvenčního prostředí s tím, že by lidé měli mít možnost splatit své dluhy, aniž by přitom spadli na sociální dno,“ uvedl Robert Pelikán.

„Předkládanou novelou reagujeme například na činnost pochybných komerčních subjektů, jež pouze zneužívají tíživé situace dlužníka tím, že si za svoje poradenství, týkající se zejména institutu oddlužení, účtují vysoké odměny, ačkoliv klientovi jsou v zásadě k ničemu. Výjimkou není částka 30 tisíc za tyto většinou bezcenné rady,“ popsal Pelikán jeden z mnoha problémů, jež novela řeší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…