Ministr Petříček: Cestovatelský semafor EU nastaví kritéria pro „bezpečnou zemi“

03.11.2020 12:45

Česko změní tzv. cestovatelský semafor dle doporučení EU. Jde o první krok k jednotným kritériím hodnocení „bezpečnosti“ zemí z hlediska šíření nemoci COVID-19.

Ministr Petříček: Cestovatelský semafor EU nastaví kritéria pro „bezpečnou zemi“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí

Země, která bude dostatečně testovat, jejíž podíl pozitivních testů se bude pohybovat pod 4 % a která bude mít zároveň incidenční číslo do 25, bude ve všech státech EU „zelená“.

To znamená, že občany takového státu nebude možné např. z hlediska svobody pohybu nikde v EU omezovat. Novinku promítne Ministerstvo zdravotnictví do ochranného opatření. MZV navrhuje účinnost od 9. listopadu 2020.

„Od jara jsem na unijní úrovni přesvědčoval kolegy, že potřebujeme jednotná kritéria. Aby na jednu zemi neexistovaly různé pohledy. Abychom se vzájemně pořád nepřekvapovali podmínkami testování a tak dále. Když už jsme se shodli na tom, že ta kritéria potřebujeme, řešily se konkrétní limity pro státy s nízkým rizikem nákazy, tím středním a nejvyšším stupněm. Teď konečně padlo rozhodnutí alespoň pro tu nejbezpečnější kategorii, i když chápu, že v době, kdy v Česku řešíme hlavně jiné problémy,“ okomentoval pozadí unijního rozhodování šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Rada EU přijala tato doporučení v souvislosti s omezování voleného pohybu občanů. Koordinovaný postup pak odsouhlasily také členské státy. Při vytvoření seznamu se vychází z kritérií, která jsou stanovena na jedné straně mírou testování (minimum 300 testů na 100 tis. obyvatel) a podílem pozitivních případů, na druhé pak počtem nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní.

„V praxi to bude znamenat razantní změnu barev našeho semaforu, který promítáme na MZV do Mapy cestovatele. Aktuálně je červené pouze Španělsko, to už ale v současné době neodpovídá vývoji situace. Nově by byla červená většina států EU, protože nepříznivý vývoj pandemie registrujeme nejen v ČR. S tím samozřejmě souvisí pro cestující z červených zemí povinnost se nechat otestovat, nebo nastoupit do karantény, a to platí jak pro cizince cestující do ČR, tak pro občany ČR vracející se domů. Vytvoříme tak ale automatický a transparentní systém řazení jednotlivých zemí,“ dodal ministr zahraničí. Členské státy EU budou moci nadále udělovat národní výjimky z těchto pravidel – např. pendlerům, studentům, mezinárodní dopravě atp.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21823 lidí

„Kromě změny barev je také třeba počítat s tím, že EU už ze svého seznamu vyřadila např. Tunisko nebo Kanadu, naopak nově se na něm objevil Singapur,“ popsal podrobnosti náměstek sekce právní a konzulární Martin Smolek. „Než šel materiál do vlády, debatovali jsme na stálé pracovní skupině Ústředního krizového štábu, jak nastavit i ty hranice pro středně a vysoce rizikové země, protože tam je určitá volnost pro jednotlivé členské státy,“ doplnil Smolek.

Navrhovaná kritéria

Státy EU se střední mírou rizika nákazy:

  • podíl pozitivních testů nad 4 %
  • incidenční číslo do 250
  • při cestování do ČR musí předložit negativní test pouze zahraniční pracovníci (s výjimkou pendlerů)

Státy EU s vysokou mírou rizika nákazy:

  • podíl pozitivních testů nad 4 %
  • incidenční číslo nad 250
  • při cestování do ČR nutnost předložení negativního testu

Doporučení Rady EU stejně jako ČR už v národní variantě přijala např. také Francie, Belgie, Nizozemsko, Litva, Slovinsko, Dánsko nebo Finsko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…