Ministr Rakušan: Společné evropské řešení skutečně všichni potřebujeme

06.12.2023 19:05 | Tisková zpráva

Ochrana vnějších hranic, přísnější hraniční procedura, efektivnější návratová politika a absolutní nepřijatelnost povinných relokačních kvót. Vít Rakušan na jednání ministrů vnitra znovu připomněl české požadavky na podobu společného evropského řešení nelegální migrace. Ministři jednali i o situaci na finsko-ruských hranicích nebo na Blízkém východě.

Ministr Rakušan: Společné evropské řešení skutečně všichni potřebujeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan zastupoval Českou republiku na Radě pro spravedlnost a vnitřní věci, která se konala 4. a 5. prosince 2023 v Bruselu. Vít Rakušan mimo jiné informoval kolegy, že Česko vnímá zhoršující se situaci na většině evropských migračních tras ve srovnání s loňským rokem a podniká potřebná opatření. I z toho důvodu jednali minulé pondělí ministři vnitra zemí Visegrádské čtyřky, Německa a Rakouska o společném postupu, který by měl přinést snížení migračního tlaku.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57241 lidí

Řešení migrační situace bylo hlavním tématem jednání. „Přísná a jasná hraniční procedura, přesně stanovené způsoby solidarity bez povinných kvót i přísnější návratová politika. To jsou pro nás klíčové parametry společného evropského řešení, které skutečně všichni potřebujeme, aby si Evropa dokázala s nelegální migrací účinně poradit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že ministry na téma migrace i návratové politiky čekají další jednání.

V aktuálně projednávaném paktu o migraci je dle ministra vnitra nutné udržet nástroje pro rychlou a efektivní proceduru v rámci bezpečnostního screeningu, co nejsilnější podobu hraniční procedury a posílit nástroje proti snahám o instrumentalizaci migrace, tedy její zneužití jinými státy k politickým účelům. V této souvislosti Vít Rakušan plně podpořil aktuální kroky Finska, které na svých hranicích čelí právě takové instrumentalizaci migrace ze strany Ruska.

reklama

autor: PV

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Zemědělci, svačinářky a uklízečky trpí, ale vládě to nevadí

19:26 Vích (SPD) Zemědělci, svačinářky a uklízečky trpí, ale vládě to nevadí

Máme rekord. V tom, jak rychle vláda pětikoalice zhoršila životní úroveň občanů České republiky.