Ministr Stropnický: Hrozí nový zdroj migrantů přicházejících do Itálie, protože část z nich může volit i cestu přes moře z Albánie

26.03.2016 14:51 | Zprávy

Tento týden ministr obrany Martin Stropnický během své jednodenní pracovní cesty jednal se svojí italskou resortní kolegyní Robertou Pinotti. Hlavními tématy byly otázky spojené s migrační krizí a společné řešení v rámci EU a NATO, výměna zkušeností a spolupráce v boji proti Islamskému státu, blížící se Varšavský summit a vzájemná průmyslová spolupráce. Jednání bylo rovněž ovlivněno teroristickými útoky v Bruselu, které ministři společně odsoudili a vyjádřili soustrast rodinám obětí. Poslední český ministr obrany oficiálně navštívil Itálii v roce 1999.

Ministr Stropnický: Hrozí nový zdroj migrantů přicházejících do Itálie, protože část z nich může volit i cestu přes moře z Albánie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

V současné době lze hovořit o třech cestách, kudy do EU nelegálně přicházejí migranti. Vedle východní cesty z Turecka do Řecka a západní cesty z Maroka do Španělska existuje i tzv. centrální cesta z Libye a Egypta do Itálie. Centrální cesta přes Itálii, kterou v roce 2015 do Evropy přišlo 154 725 migrantů, je tak po té východní druhou nejvýznamnější cestou nelegální migrace. Ze všech tří cest se jedná o nejrizikovější variantu. Téměř 2 % uprchlíků zde přijde o život (loni bylo zaznamenáno 2 892 úmrtí).

Český ministr s italskou ministryní v této souvislosti hovořili o operace EUNAVFOR MED, kterou ve Středozemním moři organizuje Evropská unie. Operace není mířena na samotné migranty a uprchlíky, ale na pašerácké a převaděčské sítě. Její nedílnou součástí je záchrana osob v ohrožení na moři.

V regionu rovněž operuje Severoatlantická aliance, která do oblasti přesunula jedno ze svých dvou trvalých námořních uskupení (Standing NATO Maritime Group 2, SNMG2). SNMG2 provádí ve spolupráci s dalšími relevantními aktéry průzkum, monitorování a sledování ilegálních přechodů Egejského moře. Zároveň je nastaven komunikační kanál (včetně výměny styčných důstojníků) s unijní agenturou Frontex, která má na starosti kooperaci národních pohraničních, resp. pobřežních stráží.

„Je možné, že v důsledku uzavření řecko-makedonské hranice se tzv. balkánská migrační trasa odkloní z Řecka do Albánie. V takovém případě hrozí nový zdroj migrantů přicházejících do Itálie, protože část z nich může volit i cestu přes moře z Albánie do Itálie. S italskou ministryní jsme v naprosté shodě v otázce provázanosti ochrany vnějších hranic s existencí či neexistencí hranic vnitřních,“ upřesňuje ministr Stropnický.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

migrace , MO , Stropnický , Itálie , uprchlíci , ISIL , IS , PV , imigrce

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.