Ministr Vojtěch: Týmy duševního zdraví poskytnou péči pacientům s nařízeným ochranným léčením

08.02.2020 11:40 | Zprávy

Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo dne 31. ledna 2020 Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory nových služeb v oblasti péče poskytované Forenzním multidisciplinárním týmem, do kterého se mohou hlásit poskytovatelé zdravotních a sociálních služeb, kteří chtějí zajistit pilotní provoz tohoto týmu v trvání 18 měsíců. Termín ukončení příjmu žádostí je určen na 9. března 2020. Maximální možná dotace pro jeden Forenzní multidisciplinární tým je stanovena na 9 100 000 korun.

Ministr Vojtěch: Týmy duševního zdraví poskytnou péči pacientům s nařízeným ochranným léčením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

„Je to další krok v rámci reformy psychiatrické péče, na které pracujeme. Vzniklé forenzní multidisciplinární týmy budou pacientům pomáhat k opětovnému začlenění do běžného života. Poskytováním individualizované léčby odpovídající objektivně hodnocené míře rizika nemocných zajistí efektivnější ochranu společnosti na straně jedné a podporu uzdravení nemocných v ambulantním ochranném léčení na straně druhé. V rámci tohoto programu dochází také k funkčnímu propojení zdravotních a sociálních služeb. Aktuálně není běžné, aby měl jeden subjekt k dispozici všechna potřebná oprávnění k poskytování těchto služeb současně, personální kapacity nebo zkušenosti. Z tohoto důvodu program umožňuje spolupráci více subjektů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zřízení Forenzního multidisciplinárního týmu vychází ze Strategie reformy psychiatrické péče (ZDE). Forenzní multidisciplinární tým je specifickým článkem doplňujícím ambulantně-ústavní rozhraní ochranného léčení. Cílovou skupinou jsou dospělí nemocní, kteří vykonávají ochranné léčení (ústavní/ambulantní) ve všech jeho obvyklých specializacích.

Forenzní multidisciplinární tým vytváří potřebné programy a zajišťují v rámci své spádové oblasti funkční propojování ambulantní, lůžkové a sociální péče u nemocných s ochranným léčením. V úzkém kontaktu by měl být i s místně příslušným soudem, Probační a mediační službou a Policií ČR. Tým pracuje formou case managementu a poskytuje flexibilní, individualizovanou službu. Odbrˇemenˇuje tak beˇzˇne´ psychiatrické ambulance od péče o obtížně zvladatelné nemocné s ochranným léčením a je zároveň schopen zhodnotit rizikovost daného nemocného s použitím ověřených nástrojů založených na důkazech. Zároveň by měl nemocné z péče běžných ambulancí do své péče přebírat, stejně tak pečovat i o nemocné, kteří představují významné riziko a ochranné léčení u nich doposud není nařízeno. Hodnocení rizika násilného jednání je jedním ze základních úkolů komplexní diagnostiky u nemocných s duševními a sexuálními poruchami. Při své práci budou proto Forenzní multidisciplinární týmy využívat strukturované hodnocení rizika násilného jednání, tzv. risk assessment, Tyto nástroje kromě strukturovaného hodnocení rizika a preventivních faktorů umožní i plánování intervencí ke snížení těchto rizik a intenzivnější monitoraci léčby a stavu těchto nemocných.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…