Ministryně Šlechtová: Účastí v alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí plníme spojenecké závazky

11.06.2018 20:17

Ministryně obrany Karla Šlechtová, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson a velvyslanec Lotyšska Alberts Sarkanis navštívili českou jednotku, která bude působit v mnohonárodním praporu pod vedením Kanady v rámci alianční předsunuté vojenské přítomnosti (eFP) v Lotyšsku.

Ministryně Šlechtová: Účastí v alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí plníme spojenecké závazky
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, ministryně obrany
reklama

ČR bude v Lotyšsku zastoupena minometnou četou (do 60 osob) ze 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. Půjde o první rotaci, která odjíždí 14. června 2018 a bude v Pobaltí působit 6 měsíců. Kromě Kanaďanů a Čechů tvoří jednotku vojáci ze Španělska, Itálie, Polska, Slovenska, Slovinska a Albánie.

„Účastí v alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí plníme naše spojenecké závazky. Pro české vojáky je působení v mezinárodním prostředí nenahraditelným zdrojem zkušeností. Přesvědčila jsem se, že vojáci minometné čety z Hranic jsou na svou misi dobře připraveni,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová.

Podpora při budování obranných kapacit

„Zapojení v eFP vnímám jako pokračování naší podpory z předchozích let při budování vlastních obranných kapacit pobaltských republik. Tímto způsobem je vhodně demonstrován náš zájem o mezinárodní spolupráci a upevněna jednota koalice na východní hranici NATO,“ zdůraznil generálporučík Aleš Opata.

„Vítáme příspěvek ČR do Kanadou vedeného bojového uskupení v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP v Lotyšsku. Kanada do tohoto uskupení přispívá jednotkou v počtu do 455 osob a připojují se k ní kolegové a kolegyně z dalších sedmi zemí NATO včetně České republiky. Jsme hrdi na to, že můžeme sloužit s našimi spojenci a společně vysíláme jasný signál – jsme NATO,“ uvedla velvyslankyně Barbara C. Richardson.

Cílem je dlouhodobý intenzivní společný výcvik s lotyšskými a koaličními jednotkami se zaměřením na obranu vlastního území, získáním zkušeností s vysíláním předsunutých sil, přesuny spojeneckých sil a sladění operačních postupů.

Druhá jednotka bude v počtu do 230 osob

Druhá jednotka pro eFP bude ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v počtu do 230 osob. Vojáci budou od začátku července spolu s nizozemskými a německými kolegy působit v Litvě. Základ jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur, posílená ženisty, zdravotníky a logistickou jednotkou.

Ministryně Šlechtová s generálem Opatou se dnes v Hranicích zároveň seznámili s úkoly, činností a výzbrojí 7. mechanizované brigády. Ta je jednou ze dvou stěžejních brigád Armády ČR. Mezi hlavní modernizační priority resortu patří její budoucí přezbrojení novými pásovými bojovými vozidly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: I lidé se zdravotním postižením si zaslouží lepší platy

12:49 Ministryně Maláčová: I lidé se zdravotním postižením si zaslouží lepší platy

Na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) dnes vláda schválila navýšení přísp…