Munzar (ODS): "Deštníkáři" z Prahy kvůli přijetí nějakého zákona nezmizí

23.03.2019 21:47

Komentář na facebookovém profilu k návrhu novely živnostenského zákona

Munzar (ODS): "Deštníkáři" z Prahy kvůli přijetí nějakého zákona nezmizí
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Mnozí tvrdí, že politika již není pravicová, nebo levicová. Není to pravda. Zákony, které projednáváme, nejsou jen technické úpravy. De facto každý obsahuje základní myšlenku, jestli má stát více mluvit do života občanů, více regulovat nějaké činnosti, většinou pod nějakou bohulibou záminkou. Anebo méně a nechat více prostoru pro svobodnou volbu a vzájemnou dohodu lidí. A podle toho se snažím k projednávání zákonů přistupovat.

Ve Sněmovně jsme například začali projednávat změnu živnostenského zákona. Ve stručnosti v ní jde o to, že turističtí průvodci by neměli mít volnou živnost, ale vázanou, což znamená, že pokud chcete dělat legálně průvodce, museli byste nově mít příslušné vzdělání nebo kurz. Na první pohled to zní správně a nevinně - každý chce vzdělané průvodce. Akorát reálné dopady budou jiné, než autoři zákona předpokládají.

Pro mě je to taková klasická snaha zajistit si pro nějakou činnost zákonem exkluzivitu. Je to klasická snaha všech podnikatelů, co svět světem stojí, nějakým způsobem se vydělit, vydělit sebe, svůj produkt, své služby z neúprosného koloběhu volného trhu. V tomto případě snahou omezit vstup do odvětví, nejlépe nějakým státním úředním zásahem a požadavkem, to znamená zákonem. Klasicky se to schovává za novou mantru „ochrana spotřebitele“, v tomto případě ochrana turistů. Jinými slovy je to zase snaha o ochranářský přístup státu a snaha, aby stát regulacemi mluvil do všeho. Já občany nepovažuji za hloupé jako např. vyznavači paternalistické role státu, a proto i za hloupého nepovažuji spotřebitele. On sám moc dobře ví, za co chce utratit své peníze.

Kde je nabídka, tam je poptávka. Současní "deštníkáři" v Praze už tak jako tak svoji činnost provádějí nelegálně a nový zákon se jich nedotkne. Kvůli přijetí nějakého zákona nezmizí. Jen by se zkomplikovala situace těm, kteří to chtějí dělat legálně. Např. studenti, kteří nyní třeba o prázdninách provádí na hradech a zámcích, by museli zbytečně absolvovat kurzy, které nejsou zadarmo.

Proto jsem hlasoval proti tomuto zákonu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Stále žijeme ve světě nerovných práv

18:09 Zaorálek (SOCDEM): Stále žijeme ve světě nerovných práv

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce platformových kurýrů