Munzar (ODS): Volební účast byla povinná pod hrozbou pokuty či sedmi dnů za mřížemi

18.04.2023 23:01 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k historicky prvním volbám po vzniku republiky.

Munzar (ODS): Volební účast byla povinná pod hrozbou pokuty či sedmi dnů za mřížemi
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Historické okénko

Před 103 lety (v neděli 18. dubna 1920) proběhly první volby do Poslanecké sněmovny Národního shromáždění samostatného Československa. Do té doby rozhodovalo Revoluční národní shromáždění, kam byli poslanci kooptováni podle výsledků voleb do Říšské rady v roce 1911.

Poslanecká sněmovna tehdy měla 300 poslanců volených na 6 let, zvoleno bylo ale 281, protože někde se nevolilo z důvodu špatné situace, nebo čekání na plebiscit o připojení k Československu. V Čechách se jednalo o Vitorazsko, na Moravě šlo o Valticko a ve Slezsku o Těšínsko. Na volby ale nedošlo ani ve slovenské Spiši a Oravě a také v Podkarpatské Rusi, kde proběhly volby až v roce 1924. Nevolilo se ani v Hloubětíně, kde byla vyhlášena karanténa kvůli epidemii příušnic.

Volební účast byla povinná pod hrozbou pokuty či sedmi dnů za mřížemi, zproštěni povinnosti byli senioři nad 70 let, nemocní a ti, co byli vzdáleni z pracovních důvodů více než 100 km od místa volby. Volební právo bylo od 20 let a poprvé do parlamentu mohly u nás volit ženy.

Do Sněmovny se na základě poměrného systému dostalo 16 stran. Volby vyhráli sociální demokraté (25,7 %), druzí byli lidovci (11,3%), třetí němečtí sociální demokraté (11,1%), čtvrtí agrárníci včele s Antonínem Švehlou, národní socialisté skončili pátí (8,1%) a až šestí národní demokraté Karla Kramáře (6,3 %).

První projev předsedy Sněmovny, sociálního demokrata Františka Tomáška:

„I politika, politická práce, má-li býti prací velkého stylu, nemá-li se rozdrobiti a zploštiti v malichernostech a mělkostech všedního politikaření, musí na jedné straně opírati se o vědu a její solidní poznatky a na druhé měla by sama býti uměním, nesoucím se jen k nejvyšším metám a ideálům lidstva.“

Ne že by se tím za první republiky sami řídili. Vláda sice vznikla ve složení sociální demokraté, agrárníci a národní socialisté, ale po půl roce padla kvůli vnitřním sporům sociálních demokratů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…