Nejdříve jsme dětem vyprávěli formou příběhu o vzniku farmy čínsko-česko-slovenského přátelství, která je dnes velkým čínským konglomerátem, sídlícím v okrese Cchang-čou v provincii Hebei. Původní zemědělský podnik byl založen roku 1956 ve spolupráci s Československem, které Číně darovalo šest set zemědělských strojů, a vyslalo na místo své odborníky, aby tak pomohlo rozvoji zaostalého čínského zemědělství. Číňané tuto techniku použili k založení nového zemědělského družstva, vzdáleného jen několik hodin jízdy od Pekingu, kolem 300 km. Z vděčnosti tuto farmu pojmenovali Farma čínsko-československého přátelství.
V současné době se podnik zabývá zemědělstvím pouze okrajově, jeho nejdůležitější činností je těžba i zpracování ropy a průmyslová výroba. Z původního statku vzniklo průmyslové město, které má v dohledné době pojmout milion obyvatel.
Roku 2016 Farma čínsko-česko-slovenského přátelství zaměstnávala kolem 180 000 lidí.
U příležitosti padesátého výročí vzniku farmy v roce 2006 nechalo její vedení vystavět památník čínsko-českého přátelství. Farma koupila roku 2010 český pavilon z výstavy Expo 2010 v Šanghaji.
Ještě v dobách slávy slušovického JZD v roce 1986 nás Číňané oslovili a tehdejší slušovičtí odborníci jim dávali rady, jak farmu vybudovat, do čeho investovat a podobně. Dali na naše rady a podle slušovického modelu farmu založili a dodnes úspěšně vedou. Zmínky o první návštěvě slušovických se nacházejí v muzeu, které zřídili v uvedeném pavilonu na Pražském náměstí v Zhongie, kde má farma sídlo. Přechod na tržní ekonomiku za Deng Xiaopinga nastartoval ohromný rozvoj. Zatímco označení „farma“ zůstává, podnik dnes není jednoduché zařadit v rámci kategorií obvyklých v jiných zemích. V prvé řadě se jedná o obrovský konglomerát s vysoce diverzifikovanou ekonomickou produkcí a poněkud zavádějícím označením „farma“. Stěžejní ekonomický přínos pro farmu představuje zpracování ropy, již dnes se vedení snaží soustředit také na moderní technologie. A není se čemu divit. Zatímco mezi 600 podniky, které tvoří konglomerát farmy, táhne ekonomicky celý projekt zmiňovaná rafinerie, pro zachování udržitelného rozvoje i v budoucnu již dnes farma investuje vysoké finanční částky do rozvoje moderních technologií a turistických služeb. Samostatnou kapitolou je pak vztah vedení a zaměstnanců farmy k České republice, který je až překvapujícím způsobem přátelský a upřímný. A snad aby o něm nikdo ani v budoucnu nemohl pochybovat, hned u vjezdu na farmu spatří návštěvník monument čínsko-česko-slovenského přátelství. Farmáři mají se svým dítětem velké plány. Počet obyvatel budovaného města by během následujících let měl vzrůst až na jeden milion. V souvislosti s bouřlivým rozvojem regionu, který provinční plánovači pro blízkou budoucnost narýsovali, by v rámci farmy měly také vyrůst 4 nové univerzity. Rafinerii, která je doposud závislá na kamionových dodávkách ropy, by měl V Bohaiském zálivu farma buduje velký námořní a kontejnerový přístav.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV