Novotný (ODS): Díky úpravě energetického zákona mohou obce ušetřit stovky tisíc ročně

20.03.2014 10:10

Města a obce by podle návrhu poslanců Občanské demokratické strany nemusely zaknihovávat akcie svých společností, které chtějí čerpat podporu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů – ale jen v případě, kdy je taková společnost stoprocentně ve vlastnictví obce. Návrh ušetří obecním pokladnám stovky tisíc korun ročně.

Novotný (ODS): Díky úpravě energetického zákona mohou obce ušetřit stovky tisíc ročně
Foto: ods
Popisek: Místopředseda ODS Martin Novotný

„Nový energetický zákon správně požaduje po společnostech, které chtějí čerpat podporu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, aby měly zaknihované akcie – jinými slovy po nich požaduje úplně rozkrytí vlastníků, což chtěla ODS prosadit už v minulém volebním období sněmovny. Přicházíme s pozměňovacím návrhem, aby společnosti, které ze 100 procent vlastní obce, nemusely svoje akcie zaknihovávat. Pokud obec za sta procent vlastní svoji společnost, je jasné, kdo je jejím vlastníkem. A obecní rozpočty díky této změně ušetří i stovky tisíc ročně,“ říká Martin Novotný, místopředseda ODS a předkladatel návrhu.

Martin Novotný zároveň zdůrazňuje, že pokud bude v obecní společnosti vlastnit byť jen zlomek procenta soukromý vlastník, povinnost zaknihování, a tedy úplné zveřejnění vlastníků, by se na ni měla nadále vztahovat. "Společnosti stoprocentně vlastněné obcemi považujeme za jedinou možnou výjimku. V diskusi padly návrhy i na jiné výjimky. Nezazněl však přesvědčivý argument, že by další výjimky, mimo obce, nezavdávaly příležitosti k netransparentnímu jednání. Jsme si vědomi problémových situací například v zemědělství, ale řešení vyžaduje komplexnější novelu a delší čas na přípravu, abychom s vaničkou nevylili i dítě, tedy pozitiva, která nový energetický zákon přinesl,“ dodal Novotný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…