Paroubek (LEV 21): Střední třída v Africe - 370 milionů lidí

09.11.2014 12:09 | Zprávy

O Africe česká média dlouhodobě prakticky mlčí, jakoby stále o ní platilo: hic sunt leones. Anebo možná v trochu modifikované podobě hic sunt ebola. Sem tam do tohoto typu publicity o Africe ještě přijde zmínka o nějakých fanaticích unášejících mladé dívky a o dalších společenských či přírodních katastrofách. A pro běžného českého konzumenta informací z českých médií je obraz hrůzy dokonán.

Paroubek (LEV 21): Střední třída v Africe - 370 milionů lidí
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Tvůrci české zahraniční politiky Afriku přehlížejí a při hledání úspor na ministerstvu zahraničí jako zdroj vždy spolehlivě posloužilo právě rušení českých zastupitelských úřadů v Africe. Ministr Schwarzenberg je považoval za zbytečné.

Předpokládám však, že i na ministerstvu zahraničí funguje něco jako analytický úřad, který je schopen alespoň pro potřebu ministerstva a vybraných členů vlády zpracovat analýzy objektivně zachycující ekonomickou, politickou a obecně společenskou situaci v afrických zemích. Takové zprávy by určitě měl dostávat premiér, ministři financí a průmyslu, ale také předseda zbývající koaliční strany.

Při jedné z mých cest do zahraničí mě zaujaly informace opírající se o studii Africké rozvojové banky (AfBD), že zhruba 370 milionů obyvatel Afriky lze podle jejich příjmů považovat za příslušníky střední třídy. To znamená cca 34 % z celkového počtu 1,1 miliardy obyvatel afrického kontinentu. Alespoň pro mě je to překvapivé číslo.

O významu střední třídy jako hybné společenské síly, která podporuje ekonomický rozvoj a růst, nelze pochybovat. Stejně tak o tom, že střední třída má také určitou kupní sílu. Příjmově slabší skupiny obyvatelstva tolik neutrácejí a ti příjmově nejsilnější utrácejí spíše v zahraničí. Od výdajů za vzdělávání svých dětí a zdravotní péči svých rodin, přes superluxusní auta, až po nákupy zahraničních nemovitostí.

V obecné rovině si běžný obyvatel naší země myslí, že Afrika je kontinentem, kde se v jeho významné části obyvatelé trvale živí sběrem lesních plodů či lovem živočichů a prostřednictvím směny za korálky či podobné platidlo za ně získávají potřebné spotřební zboží. To je hodně vzdáleno od reality, alespoň podle studie AfDB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Babišova  změna ve skutečnosti představuje další podporu válečnému harašení

13:05 Kavij (KSČM): Babišova změna ve skutečnosti představuje další podporu válečnému harašení

Minulý týden si Fialova ukrajinská vláda nechala schválit až do roku 2033 neomezené zvyšování výdaj…