Paroubek: Zemanovy spolupracovníky má kritika klientelismu znepokojuje

30.07.2013 7:32 | Zprávy

Stanovisko Jiřího Paroubka k článku časopisu Týden "Pohroma jménem Paroubek".

Paroubek: Zemanovy spolupracovníky má kritika klientelismu znepokojuje
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

V dnešním vydání časopisu Týden se objevil článek, kde jsem byl titulován jako "pohroma" a mám údajně "ničivější vliv než povodně". Článek pojednával o pražské vodohospodářské infrastruktuře a mém údajném vlivu na její privatizaci. Vzhledem k tomu, že text mne zásadním způsobem poškozuje a je v něm uvedena řada lží, které byly vytaženy před volbami v roce 2010, musím uvést věci na pravou míru. Nejen čtenář Týdne by o to neměl být ochuzen.

Samotný fakt, že článek ani v něm uvedené informace nepřebralo žádné seriózní médium nespadající do vlivu mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, mluví za sebe. Lituji majitele Týdne, který se v minulosti tvářil jako náš rodinný přítel, že se nechává zneužívat ke kampani proti mě. Je smutné, že seriozně se tvářící týdeník s řadou seriozních novinářů postupuje v tomto případě jako nájemné médium, které se nechá bezskrupulózně zneužít k osobnímu a politickému útoku proti mé osobě. Takto ostatně proběhl i nedávný "rozhovor" s ministryní spravedlnosti Rusnokovy vlády Marií Benešovou, ve kterém o mně bez jakýchkoliv zábran a zcela nechutně šířila lži a nesmysly. Je zřejmě novou pracovní metodou pana Soukupa neumožňovat reakci napadených, v tomto případě mé osoby. Logicky z toho vychází, že v pozadí celé věci jsou  spolupracovníci M. Zemana, které znepokojuje moje zásadová a tvrdá kritika klientelistických praktik M. Zemana a SPOZ, kterou dělám.

Jako náměstek pražského primátora pro finance jsem neměl v kompetenci řešení vodohospodářských služeb města. Pro to byl příslušný jiný člen rady, který zmíněnou záležitost připravoval s právníky a předkládal do rady a zastupitelstva hlavního města Prahy. Mé kompetence v městské radě jsou snadno i dnes dohledatelné. Cena za prodej třetinového podílu města ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace přesahující 880 milionů korun byla výsledkem analýzy (!) renomované auditorské společnosti Deloitte & Touche.

V příloze této tiskové zprávy pro úplnost uvádím text důvodové zprávy k této problematice pro někdejší městskou radu Prahy, ve které se každý může zorientovat, jaké možnosti hlavní město Praha mělo po privatizaci většinového podílu PVK, pokud jde například o výši vodného a stočného. A dvoutřetinovou majoritu ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace získala společnost Vivendi Water (dnes Veolia) již v roce 2000, tedy rozhodnutím vlády Miloše Zemana (!!), která za to mimochodem vyinkasovala částku přesahující šest miliard korun. Tento prodej byl vlastně základem celého nynějšího problému s dotacemi z EU na rekonstrukci či výstavbu čistírny odpadních vod v Praze. Pokud by tehdy byl převeden celý majetkový podíl na město, jak o to Zemanovu vládu žádal klub zastupitelů ČSSD v pražském zastupitelstvu, k problémům by vůbec nedošlo.

Zemanova vláda tehdy dala přednost tomu, ucpat rozpočtové díry před dlouhodobými zájmy hlavního města Prahy. Celý problém tak způsobila v roce 2000 Zemanova vláda. Házet něco na pozdější rozhodnutí pražského zastupitelstva je vědomá lež či trapná neznalost.

Je pravda, že v létě roku 2002 jsme hledali v městské radě různé finanční zdroje na pokrytí nákladů devastující povodně, která tehdy Prahu zasáhla. Myslím, že výsledky naší práce si mohli všichni ověřit například při nedávných povodních. Praha odolala i díky bezpečnostním prvkům, jejichž intenzivní přípravu jsme po povodni v roce 2002 zahájili. Připomínám, že v roce 2002 byla povodňová ochrana Prahy omezena pouze na Staré a část Nového Města.

Celou "kauzu", byť v trochu jiné podobě, otevřel před sněmovními volbami v roce 2010 někdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Pokud si dobře pamatuji, raději se potom stáhl z Prahy a kandidoval někde úplně jinde. Zkrátka, sám si uřízl ostudu. Stejně, jako nyní Týden, který se mne v této věci snaží zcela uměle "vykoupat". Budu žádat zveřejnění tiskové opravy a v případě, že tato nebude poskytnuta, předám celou záležitost mému právnímu zástupci.

Jiří Paroubek, poslanec a bývalý náměstek pražského primátora pro finance v letech 1998 až 2004

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Zelené cíle jsou v každém ohledu zlem

14:04 Zálom (Svobodní): Zelené cíle jsou v každém ohledu zlem

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na páteční blackout