Aktuální bezpečnostní témata a jejich ekonomicko-politické důsledky byly hlavním tématem jednání. Šlo především o pokračování v podpoře bojující Ukrajině a koordinaci postupu v Indo-Pacifiku. V Marylandu pak paní předsedkyně spolu s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou zahájily americko-české podnikatelské fórum.
Paní předsedkyně se na úvod své návštěvy v americkém Kongresu ve Washingtonu, D.C setkala se svým americkým protějškem Kevinem McCarthym, jakož i s bývalou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.
„S někdejší šéfkou Sněmovny nás pojí nedávná zkušenost z cesty na Tchaj-wan. Shodli jsme se, že pro demokratické partnery po celém světě je životně důležité zasazovat se o zachování mezinárodního řádu založeného na společně respektovaných pravidlech a hodnotách,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Ing. Markéta Pekarová Adamová
Série následných pracovních jednání zahrnovala schůzky s předsedou Zpravodajského výboru Mikem Turnerem, předsedou většiny Sněmovny reprezentantů Stevem Scalisem či předsedou Zahraničního výboru Michaelem McCaulem.
„Bezpečnostní otázky byly hlavním tématem napříč jednáními s všemi kongresmany. Diskutovali jsme o ruské agresivní válce na Ukrajině, podpoře vzdorujícímu Kyjevu i širších dopadech konfliktu v celém regionu. Američtí partneři oceňovali jasný postoj našich občanů a dlouhodobou pomoc poskytovanou ukrajinským uprchlíkům. Já jsem jim zase vyjádřila vděk za součinnost při snižování energetické závislosti na Rusku, čehož jsme dosáhli právě i díky dodávkám zkapalněného zemního plynu z USA. Americké zákonodárce jsem také pozvala do Prahy na říjnový parlamentní summit Krymské platformy,“ dodala předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)Anketa
Na závěr se sněmovní delegace sešla také s kongresmany sdruženými v Klubu přátel České republiky a vlivnou místní neziskovou organizací American Friends of the Czech Republic. Ta již od poloviny devadesátých let minulého století hájí v USA české zájmy a přispěla ke vstupu naší země do NATO v roce 1999.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou dále v Marylandu zahájily americko-české podnikatelské fórum.
Stát Maryland je známý jako velmi rychle se rozvíjející centrum IT, kybernetické bezpečnosti a biotechnologií, jakož i inkubátor pokročilých vědecko-výzkumných projektů. Díky své strategické poloze v samém srdci východního pobřeží a v těsném sousedství politicko-administrativního epicentra USA je navíc ideální vstupní branou pro podnikatele pronikající na americký trh či snažící se upevnit a prohloubit své ekonomické vazby v jeho rámci.
„Roční bilaterální obchod mezi USA a Českou republikou dosahuje objemu více než 6 miliard dolarů. Pro naši zemi jsou Spojené státy nejvýznamnějším exportním partnerem mimo EU. S více než 300 miliony obyvatel skýtají pro naše firmy řadu skvělých obchodních příležitostí. Americké společnosti zároveň v posledních letech patří mezi nejdůležitější investory v naší zemi a jsme svědky dalších a dalších příkladů plodné česko-americké spolupráce,“ kvitovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
autor: PV