Petr (ČSSD): Způsob stanovení vodného a stočného je naprosto netransparentní

18.06.2013 17:01 | Zprávy

Projev na 54. schůzi Poslanecké sněmovny dne 18. 6. 2013

Petr (ČSSD): Způsob stanovení vodného a stočného je naprosto netransparentní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, slyšeli jsme tady zprávu pana ministra a také zprávu zpravodaje zemědělského výboru a je třeba také reagovat na to, jak na novelu zákona reagují municipality a veřejnost, poněvadž podle nich tato novela neodpověděla na zásadní otázky, které tuto veřejnost zajímají. Totiž není vůbec novým zákonem nebo novelou stávajícího zákona dořešen problém, jak dále ve financování dalšího rozvoje vodárenství, abychom mohli splnit požadavky EU - požadavky EU v tomto sektoru jsou mimořádně nákladné - a zároveň abychom odstranili naprostou nekoordinovanost a chaos, který vládne v hospodaření organizací, které se zabývají vodárenstvím.

Zásadní otázkou je způsob stanovení vodného a stočného, které jsou naprosto netransparentní. Zisk se v mnoha případech stanovuje přirážkou k oprávněným nákladům, nemotivuje provozovatele ke zvyšování efektivnosti hospodaření a snižování nákladů. Provozním společnostem jsou v mnoha případech uznávány veškeré náklady a zisk je obvykle kalkulován přirážkou k těmto nákladům. Provozovatelské společnosti jsou tak spíše motivovány k tomu, aby zvyšovaly své výdaje, než aby snižovaly tyto výdaje. Z dostupných informací, a o tom se v zákonu vůbec nehovoří, je skutečnost, že převážná část provozovatelů účtuje ztráty, které vznikají díky zastaralosti vodovodního systému, uživatelům a tyto ztráty dosahují v průměru až 20 %. Takže otázka dneska ceny vodného a stočného, které v mnoha případech se za metr kubický blíží až k 90 korunám, jsou výsměchem tomu, jak na to reagovala novela zákona.

K problematice činnosti vodárenských organizací byla celá řada připomínek právnických a fyzických osob, že kromě stanovování cen je také kritizován stav, který je v našem sektoru. Jenom pro ilustraci, v současné době je v ČR více jak 5 tisíc vlastníků vodovodů a je zde více jak 2 tisíce provozovatelů vodovodů.

Je naprosto tato činnost nekoordinovaná a vznikají diametrální rozdíly podle toho, kdo je provozovatel a kdo je majitel. Tyto subjekty se diametrálně liší.

Nejlevnější ceny jsou tam, kde soukromá společnost je zároveň vlastníkem a provozovatelem, podstatně hůř je to v případech, kdy vlastníkem je město a provozovatelem je nějaká společnost, které na základě akcionářských práv nebo akcionářskou dohodou nebo jen nájemní smlouvou bylo toto umožněno. Celá řada municipalit prodala veškeré své akcie a jenom má možnost přihlížet k tomu, co se na jejím teritoriu s vodou a kanalizací děje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PSP ČR

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

21:02 KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k omezení pyrotechniky.