NKÚ odhaluje spoustu nedostatků v tom, jak jsou veřejné finance spravovány, a jak málo efektivně se investuje do oblastí, které by mohly přinést prospěch občanům. V mnoha směrech se kritika NKÚ shoduje s tím, na co už dlouho upozorňujeme – stát se musí řídit chytře, rozlišovat mezi zbytečnými výdaji a nezbytnými investicemi a konečně se začít soustředit na budoucnost, ne na udržování zastaralých forem fungování.
Jedním z hlavních problémů, které NKÚ zdůrazňuje, je nedostatek a neefektivita investic. Přestože se podíl kapitálových výdajů zvyšuje, potřebných investic je málo na to, abychom překonali výzvy v budoucnu. Jako Piráti ve svém materiálu Republika v pohybu (ZDE) voláme po chytrém státu, který bude umět plánovat a investovat tam, kde je to opravdu potřeba. To znamená přestat utrácet za zbytečnosti a soustředit se na investice, které přinesou skutečné zlepšení života lidí. Nesouhlasíme například s přetrvávající státní podporou konzervativních penzijních fondů, které dnes mnohdy nepokryjí ani inflaci. Investice je třeba nasměrovat do smysluplných projektů, jako je například výstavba nových bytů.
V otázce obsluhy státního dluhu upozorňuje NKÚ na to, že roce 2023 dosáhly tyto výdaje na 68 miliard korun, což reprezentuje třetinu všech investic státu v daném období. Piráti chtějí, aby Česká republika ideálně co nejrychleji vstoupila do Evropského mechanismu směnných kurzů, tedy navázala kurz koruny na euro, čímž by se ušetřili miliardy na kurzové zajištění. Přechod k jednotné evropské měně by navíc přilákal nové investory, kterým se aktuálně i dle stanoviska NKÚ zhoršují investiční podmínky kvůli oslabující koruně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV