Piráti podporují petici českých vědců za korespondenční volby

27.08.2020 19:07

Až půl milionu Čechů žijících v zahraničí má možnost volit jen na ambasádě nebo na konzulátu. Korespondenční hlasování, které je běžné prakticky v celé Evropě, totiž tuzemský právní řád dosud nezná. Kvůli ztíženým podmínkám se tak k volbám dostanou pouze dvě až tři procenta z uvedeného počtu Čechů za hranicemi.

Piráti podporují petici českých vědců za korespondenční volby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Distanční hlasování, ať už korespondenční nebo digitální metodou, se ukazuje jako nezbytné také po zkušenostech se zaváděním opatření proti koronavirové pandemii. Izolace a karanténa mohou znemožnit volební účast tisícům lidí. Legislativní návrh na zavedení korespondenční volby přitom již v červnu 2018 podal místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal. Ten v tomto týdnu obdržel „Dopis českých vědců“ s žádostí o doplnění volebního zákona o možnost distanční volby. Autorem dokumentu je vědec Ladislav Půst, který v dopisu uvádí, že nesmíme přes obtížné zdravotní nebo epidemiologické podmínky rezignovat na základní hodnotu života v demokracii.

„Sedmnáct let jsem pracoval v USA v různých vědeckých institucích. Protože jsem vždy bydlel velmi daleko od ambasády, voleb jsem se neúčastnil, přestože jsem o volby doma měl vždy zájem. Stejný problém řeší mnoho Čechů v zahraničí, zejména v podobně velkých státech jako je USA, kde je nejbližší volební místnost i tisíce kilometrů daleko. Tito lidé často jako špičkoví pracovníci v zahraničí šíří dobré jméno své domoviny, ale zároveň nemají stejný přístup k volebnímu právu jako ostatní,“ vysvětlil svou motivaci Ladislav Půst.

„Vláda je k zavedení korespondenčního hlasování nepochopitelně zdrženlivá. V programovém prohlášení tento závazek uvádí, ale premiér Babiš tvrdí, že jej nelze stihnout. V době nouzového stavu ovšem vláda dokázala přijímat zákony v řádu dnů. Návrhy na korespondenční volbu přitom existují, jednak návrh Ministerstva vnitra, který leží na vládě přes půl roku, a pak také starší návrh Pirátů, ke kterému vydala vláda 24. července 2018 neutrální stanovisko, a od té doby čeká na projednání Sněmovnou,“ uvedl místopředseda Sněmovny Pikal.

Petice, kterou zatím podepsalo okolo pěti desítek významných osobností z akademické sféry, bude na konci příštího týdne předána vládě a zástupcům Poslanecké sněmovny a Senátu.

Dopis českých vědců Parlamentu a Vládě České republiky:

dopis1

dopis2

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Můj "ECON" finiš za posílením evropské ekonomiky

7:17 Niedermayer (TOP 09): Můj "ECON" finiš za posílením evropské ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové ekonomické legislativě Evropské unie