Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí

16.11.2020 18:20

Na programu prvního jednání zástupců České republiky, Polska a Evropské komise, které proběhlo v pátek v Bruselu, byl podnět České republiky o prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v polském dole Turów.

Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti již více než rok tlačí na Ministerstvo životního prostředí, aby hájilo české zájmy, tedy aby došlo k okamžitému zastavení nelegální těžby na polském území, které negativně ovlivňuje kvalitu života a životní prostředí na české straně hranice. Evropská komise by se ke sporu měla oficiálně vyjádřit do konce roku 2020. Pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová, poslanec za Liberecký kraj Tomáš Martínek a radní pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václav Židek vyrazili přímo do terénu, aby zhlédli aktuální stav těžby a celou situaci na česko-polských hranicích.

„I přestože si uvědomuji, že na mezinárodním poli je třeba jednat citlivě, požaduji okamžité zastavení nelegální těžby. Musí být zastavena dříve, než dojde k nevratným škodám. Již nyní jsme v terénu byli svědky vykácení prakticky celého lesa, který na polské straně odděloval české obce od polského dolu. Současně došlo k přemístěni rypadel k našim hranicím, kde těžba probíhá 24 hodin denně. Světelné, hlukové a prachové znečištění výrazně snižuje kvalitu života lidí v obci Uhelná. Dalším krokem by dle mého názoru bezesporu mělo být standardní přeshraniční vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA), v rámci kterého by byly řádně a transparentně vypořádány připomínky české veřejnosti a stanoviska České republiky,“ komentovala kauzu Dana Balcarová a dodala, že pokud polská strana neuzná své pochybení a nestáhne bagry od českých hranic, bude požadovat vydání předběžného opatření od Evropského soudního dvora.

„Úplným základem z polské strany má být uznání škod působených českým občanům souvisejících s těžbou. Polsko se má postavit k problému čelem. Polská strana musí garantovat nejen proplacení miliard korun nutných na zajištění dodávek vody a dalších odškodnění českých občanů v budoucnu, ale uznat i již způsobené škody, které jsou nyní vypočítány na minimálně 284 milionů korun. Pro minimalizaci škod by kromě podzemní stěny pro zadržení vody měla polská strana také vybudovat u české hranice alespoň 30 metrů vysoký přírodní val. Stejně, jako ho vybudovala na německých hranicích,“ doplnil Tomáš Martínek.

„Pro většinu lidí je nepředstavitelné, že může vůbec probíhat nelegální těžba v takovém rozsahu, ale bohužel je to tak. Rozšíření dolu směrem k Libereckému kraji proběhlo bez hodnocení dopadů na životní prostředí, je potřeba nejdříve těžbu zlegalizovat a pak se můžeme bavit o kompenzacích legální těžby. Do té doby je z mého pohledu jediné správné řešení přerušit těžbu a posoudit dopady na životní prostředí (EIA). A následně diskuze o kompenzacích dopadů rozšíření těžby,“ uvedl radní pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václav Židek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

11:17 Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o důchodové reformě na Pražském hradě