Poc (ČSSD): Smazal jsem svou uhlíkovou stopu

25.05.2019 20:35

Lídr kandidátky ČSSD Pavel Poc byl v posledních pěti letech předsedou Skupiny pro klimatické změny, biodiverzitu a udržitelný rozvoj, která se v Evropském parlamentu zabývala bojem proti klimatickým změnám. Podle nedávné studie švýcarských vědců, by nejefektivnějším nástrojem v boji proti atmosférickému oxidu uhličitému – hlavnímu hybateli klimatické změny, mohly být lesy. Vědci vypočítali, že vysázením 1,2 bilionu nových stromů by mohlo dojít k absorpci emisí CO2, které lidstvo nastřádalo během dekád. Pavel Poc proto na jaře oznámil, že vysadí 160 stromů, aby splnil svůj podíl.

Poc (ČSSD): Smazal jsem svou uhlíkovou stopu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

„Stromy jsou opravdovým symbolem udržitelnosti našeho světa a emocionálního vztahu mezi člověkem a přírodou. Ani takto pevné pouto nám ale nebrání dívat se na hranici, za kterou se lesní ekosystém zcela zhroutí. Na jaře jsem se proto rozhodl vysázet 160 stromů. Dnes jsem dluh přírodě splatil. Zasazením 160. stromu jsem smazal svou uhlíkovou stopu,“ říká Pavel Poc.

Europoslanec Poc každým rokem ve spolupráci s Nadací Partnerství organizuje slavnostní vyhlášení soutěže Evropský strom roku. Soutěž má upozornit na roli lesů jako přírodního i kulturního dědictví a motivovat veřejnost k tomu, aby se o ně aktivně starali. Poc svůj záměr ohlásil právě během poslední ceremonie, kterou v březnu pořádal v Bruselu. K individuálnímu příspěvku vyzval i ostatní europoslance a širokou veřejnost.

„Mnozí si neuvědomují, že lesy nejsou jen o produkci dřeva. Jejich role je daleko podstatnější. Jsou zdrojem velké biologické rozmanitosti a významným úložištěm uhlíku. Je zřejmé, že v boji proti klimatickým změnám a přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku hrají roli zcela klíčovou. To musíme mít na paměti během jakéhokoliv legislativního procesu na evropské i národní úrovni a já to svým kolegům pravidelně připomínám,“ vysvětluje europoslanec za ČSSD.

„Jsem rád, že se mi podařilo pozvednout roli lesnictví, včetně potřeby udržitelné správy lesů, investic do jejich obnovy, biodiverzity nebo potenciálu zachycovat uhlík i v nařízení o budoucí Společné zemědělské politice po roce 2020. Roli lesů Evropská komise v návrhu jedné z největších a nejdůležitějších politik nepochopitelně podcenila. Malým zadostiučiněním pro mě je, že mou úpravu podpořil i celý Výbor pro životní prostředí, ochranu zdraví a bezpečnosti potravin.“

„Pokud bychom všichni udělali totéž a vysázeli těch několik desítek stromů, na světě by se nám hned o něco lépe dýchalo. Přitom to lze udělat během několika dnů. Stačí jen chtít něco pro přírodu skutečně odpracovat. Klimatická změna dnes dopadá na každého z nás, a pokud zůstaneme pouze u diskuzí, tak se situace bude jen zhoršovat,“ komentoval Pavel Poc slavnostní zasazení svého 160. stromu 19. května v Blažejově u Jindřichova Hradce.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mach (SPD): Evropa ekonomicky podráží sama sobě nohy

9:15 Mach (SPD): Evropa ekonomicky podráží sama sobě nohy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochromení zdravého rozumu a pragmatického jednání …