Poc (ČSSD): Smazal jsem svou uhlíkovou stopu

25.05.2019 20:35

Lídr kandidátky ČSSD Pavel Poc byl v posledních pěti letech předsedou Skupiny pro klimatické změny, biodiverzitu a udržitelný rozvoj, která se v Evropském parlamentu zabývala bojem proti klimatickým změnám. Podle nedávné studie švýcarských vědců, by nejefektivnějším nástrojem v boji proti atmosférickému oxidu uhličitému – hlavnímu hybateli klimatické změny, mohly být lesy. Vědci vypočítali, že vysázením 1,2 bilionu nových stromů by mohlo dojít k absorpci emisí CO2, které lidstvo nastřádalo během dekád. Pavel Poc proto na jaře oznámil, že vysadí 160 stromů, aby splnil svůj podíl.

Poc (ČSSD): Smazal jsem svou uhlíkovou stopu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc
reklama

„Stromy jsou opravdovým symbolem udržitelnosti našeho světa a emocionálního vztahu mezi člověkem a přírodou. Ani takto pevné pouto nám ale nebrání dívat se na hranici, za kterou se lesní ekosystém zcela zhroutí. Na jaře jsem se proto rozhodl vysázet 160 stromů. Dnes jsem dluh přírodě splatil. Zasazením 160. stromu jsem smazal svou uhlíkovou stopu,“ říká Pavel Poc.

Europoslanec Poc každým rokem ve spolupráci s Nadací Partnerství organizuje slavnostní vyhlášení soutěže Evropský strom roku. Soutěž má upozornit na roli lesů jako přírodního i kulturního dědictví a motivovat veřejnost k tomu, aby se o ně aktivně starali. Poc svůj záměr ohlásil právě během poslední ceremonie, kterou v březnu pořádal v Bruselu. K individuálnímu příspěvku vyzval i ostatní europoslance a širokou veřejnost.

„Mnozí si neuvědomují, že lesy nejsou jen o produkci dřeva. Jejich role je daleko podstatnější. Jsou zdrojem velké biologické rozmanitosti a významným úložištěm uhlíku. Je zřejmé, že v boji proti klimatickým změnám a přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku hrají roli zcela klíčovou. To musíme mít na paměti během jakéhokoliv legislativního procesu na evropské i národní úrovni a já to svým kolegům pravidelně připomínám,“ vysvětluje europoslanec za ČSSD.

„Jsem rád, že se mi podařilo pozvednout roli lesnictví, včetně potřeby udržitelné správy lesů, investic do jejich obnovy, biodiverzity nebo potenciálu zachycovat uhlík i v nařízení o budoucí Společné zemědělské politice po roce 2020. Roli lesů Evropská komise v návrhu jedné z největších a nejdůležitějších politik nepochopitelně podcenila. Malým zadostiučiněním pro mě je, že mou úpravu podpořil i celý Výbor pro životní prostředí, ochranu zdraví a bezpečnosti potravin.“

„Pokud bychom všichni udělali totéž a vysázeli těch několik desítek stromů, na světě by se nám hned o něco lépe dýchalo. Přitom to lze udělat během několika dnů. Stačí jen chtít něco pro přírodu skutečně odpracovat. Klimatická změna dnes dopadá na každého z nás, a pokud zůstaneme pouze u diskuzí, tak se situace bude jen zhoršovat,“ komentoval Pavel Poc slavnostní zasazení svého 160. stromu 19. května v Blažejově u Jindřichova Hradce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Okleštěk: I v pozdním věku si lidé mohou užívat života naplno

5:35 Hejtman Okleštěk: I v pozdním věku si lidé mohou užívat života naplno

Senioři vrátili sportu jeho podstatu. O výhru nejde.