Poc (ČSSD): Víceletý finanční rámec pro akceschopnější Evropskou unii

15.04.2017 8:32

Evropský rozpočet podporující zaměstnanost mladých Evropanů, vědu a výzkum, infrastrukturu a schopný rychle reagovat na aktuální výzvy. Tak zní dohoda Rady a Evropského parlamentu.

Poc (ČSSD): Víceletý finanční rámec pro akceschopnější Evropskou unii
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Členské státy se konečně dohodly s Evropským parlamentem na podobě revize Víceletého finančního rámce 2014–2020 vymezujícího stropy každoročního evropského rozpočtu. Čeho přesně jsme tedy touto aktualizací dosáhli?

Předně většího prostoru pro flexibilitu, která bude navýšena o zhruba 81 miliard korun. Současný finanční rámec byl totiž sestaven už v roce 2013, kdy měla Unie naprosto jiné priority než dnes, nečelila migračnímu tlaku a potřeba pracovat na vlastní bezpečnosti se nezdála tak akutní.

Dostali jsme se tak do situace, kdy byl okruh Bezpečnost a občanství vyčerpán do posledního eura a muselo dojít ke škrtům v několika zásadních programech, abychom zabezpečili finance pro investiční plán pro Evropu.

Díky tlaku naší politické skupiny ale také dojde k uvolnění dalších 32 miliard pro zvýšení zaměstnanosti mladých i podporu vědeckého programu Horizont 2020, posílení infrastrukturního nástroje CEF (Connecting Europe Facility), Erasmu+, malých a středních podniků, a to i v rámci Evropského fondu pro strategické investice.

Na sklonku letošního roku musíme dále vypracovat už definici rámce nového, platného po roce 2020. Je samozřejmě jasné, že tento úkol bude do určité míry ztížen rozhodnutím Británie opustit Společenství, nicméně současný ekonomický vývoj v zemích Evropské unie dává přece jen důvod k optimismu a naději pro budoucnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…