Premiér Babiš jednal s bulharským premiérem Borisovem

22.01.2018 15:16 | Zprávy

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 22. ledna 2018 Bulharskou republiku. V Sofii se setkal s premiérem Bojkem Borisovem a prezidentem Rumenem Radevem. Tématem jednání byla vzájemná bilaterální spolupráce a především aktuální evropské otázky spojené s bulharským předsednictvím v Radě Evropské unie.

Premiér Babiš jednal s bulharským premiérem Borisovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Premiér Babiš popřál na začátku jednání předsedovi vlády Bulharské republiky úspěch při půlročním předsednictví v Radě EU, které Bulharsko převzalo od Estonska 1. ledna 2018. Premiéři společně diskutovali o zásadních otázkách Evropské unie, jako je rozpočet, migrace či institucionální otázky. Předsedové vlád se shodli, že unijní rozpočet by se měl zaměřit i na migraci, obranu a bezpečnost.

Premiéři jednali i o rozšíření Schengenského prostoru. Česká republika bude nadále podporovat rozšíření prostoru o všechny země, které splňují potřebné podmínky. „Jednoznačně podporujeme vstup Bulharska do Schengenu. Je velice důležité, aby se Evropa zamyslela nad jeho fungováním. Nerozumím tomu, proč Řecko je v Schengenu a proč tam není Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Proč nebráníme evropský kontinent jako takový a proč stále mluvíme o obraně vnějších hranic, ale reálně boj proti pašerákům a ochrana hranic zatím nepřinesly uspokojivé výsledky,“ uvedl předseda vlády ČR Andrej Babiš.

Důležitým tématem rozhovoru byla migrace a reforma společného azylového systému, zejména pak nařízení Dublin IV. Premiér Babiš při jednání zdůraznil předcházení migrační krizi funkčními řešeními, především ochranu vnějších hranic, působení ve třetích zemích původu a tranzitu, boj proti pašerákům a převaděčům nebo návratovou politikou s cílem snížit migrační tlaky. ČR je v této oblasti dlouhodobě aktivní, a to jak v podobě finanční, tak i materiální pomoci. Český premiér také označil za nepřijatelné, aby jakákoliv reforma azylového systému obsahovala povinné kvóty, které se opakovaně ukázaly jako nefunkční řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nedostatek zdravotníků

Fakt myslíte, že tím, že jste navýšili kapacitu lékařských fakult jste vyřešili problém s nedostatkem zdravotníků? Uvědomujete si, kolik lidí školu vystuduje, ale pak práci nechce dělat nebo ji dělá radši za hranicemi za lepší peníze? Takže moje otázka, jak jste tedy problém vyřešili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Budu tlačit, aby Evropa proti USA začala hrát tvrdě

6:04 Nerudová (STAN): Budu tlačit, aby Evropa proti USA začala hrát tvrdě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k budování nových vztahů s USA.