Přikryl (ČSSD): Rituální tance se mění v divoký rej. Kdo udrží jazyk za zuby?

13.02.2016 6:33 | Zprávy

Mediální pozornost je droga. Význam politika je dán tím, kolikrát denně je citován, objeví se na obrazovce, či kolik lajků dostane na facebooku či twitteru. Ale co dělat když se někteří politici zblázní?

Přikryl (ČSSD): Rituální tance se mění v divoký rej. Kdo udrží jazyk za zuby?
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

Kde jsou slavné časy průkopníka politických selfies Zdeňka Škromacha či videí Tomia Okamury. To je evidentní. Dnes o publicitu bojuje každý s každým.

Respektuji tento ztřeštěný souboj ale přece jen by nemělo uniknout, který politik zná hranice možného, vhodného, bezpečného a který nikoliv. Kdo si uvědomuje důsledky svých slov a je připraven nést odpovědnost. Předpokládal bych, že ústavní činitelé, pokud se sami v této oblasti neorientují, mají své poradce, odborníky, rozsáhlý aparát, se kterými svá vyjádření konzultují. Zdá se ale, že většina z nich tyto hranice nezná a dává přednost titulkům novin. Očekával jsem, že alespoň v činnosti správy tohoto státu, práci politiků především pro práci zpravodajských služeb existují bariéry, které prostořekost politiků regulují. Zdá se, že jsem bláhový. Obava z toho, že pokud zveřejním utajovanou skutečnost, mohu se dopustit až trestného činu, očividně nefunguje.

Nerespektováním pravidel politici vytvářejí mnohdy falešný obraz funkce institucí, kterým se také, ne náhodou, říká „tajné služby“. Politici se zvolením či jmenováním do exekutivních funkcí ze zákona stávají osobami s plnou důvěrou v jejich bezpečnostní spolehlivost (zatímco státní úředník musí absolvovat složitý systém bezpečnostní prověrky Národním bezpečnostním úřadem, oni jsou, bohužel, složitého řízení ušetřeni).. Tento „vteřinový přerod“ z laika na osobu důvěryhodnou se mnohdy děje bez jakékoliv osvěty vůči těm, kterých se tento proces týká.

Třeba spoléhají na to, jakým způsobem se politici vypořádali s podobnými situacemi v minulosti. Za únik tzv. Kubuceho zprávy, kterou v přestávce utajeného jednání výboru nechali někteří poslanci na stole, se odbylo směšnou finanční pokutou, jinak se nic nestalo. A autor této blamáže, plk. Kubice byl ODS „za odměnu“ jmenován ministrem vnitra. Tak čeho se obávat?

Dnešní situace je ale jiná. Prostořekostí, vytvářením pocitů jak stát ochotně platí za unesené osoby, ohrožují politici nejen dotčené osoby, vyjednavače, zpravodajce, ale i mnohé občany, které v rizikových zemích pobývají, mnohdy nikoliv jako turisté, ale jako pracovníci v různých misích či diplomatických službách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Komise se chce zalíbit všem

19:05 Nerudová (STAN): Komise se chce zalíbit všem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu rozpočtu Evropské unie