„V minulosti jsme na schodišti prováděli zejména záchovné a udržovací práce, abychom zabezpečili to nejnutnější. Špatný stav schodiště, který byl dán především jeho nekvalitním podložím, však dokázala vyřešit až jeho celková rekonstrukce,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.
Při demontáži původních kamenných schodišťových stupňů se zjistilo, že se štěrkové podloží nachází jen na velmi malé ploše a jeho téměř celá nosná konstrukce schodiště leží na skalním podkladu. „Oprava historického schodiště si tak ve svém důsledku vyžádala nejen úpravu podloží, ale i nové řešení nosné konstrukce a výměnu několika žulových schodišťových stupňů,“ objasnil primátor Staněk.
Nosnou konstrukci tak po opravě tvoří soustava kovových pilotů a železobetonová deska, v níž jsou nově ukotvené opravené i doplněné schodišťové stupně. „Velká část původních žulových schodnic byla repasována v kamenické dílně a jen ty nejvíce poškozené stupně nahradily nové, které kameníci vytvořili ze slezské žuly,“ doplnil primátor. V rámci stavebních prací, jež si na téměř tři měsíce vyžádaly uzavření oblíbeného historického schodiště, byly při vstupu z Blažejského náměstí instalovány nové žulové patníky, které nahradily původní betonové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV