Pros (ČSSD): Euro? Je čas opět otevřít diskusi

14.03.2015 9:15 | Zprávy

Téma možného vstupu ČR do eurozóny upadlo na dlouhou dobu v nemilost. Přitom ještě v letech 2008 a 2009, kdy koruna nejdříve nepřiměřeně posilovala a poté po propuknutí finanční krize zase nepřiměřeně oslabovala, byla poptávka po přijetí stabilizační kotvy zejména z řad exportního průmyslu vysoká. Dokonce i tehdejší pravicová vláda začala neochotně měnit svůj názor. Pak ale přišla nešťastná dluhová krize. Namísto racionálních ekonomických úvah se začaly skloňovat fráze typu: „Proč vstupovat do spolku, který se stejně rozpadne?“, „Proč platit dluhy Řecku?“ atd. Své způsobil i vliv bývalého pana prezidenta.

Pros (ČSSD): Euro? Je čas opět otevřít diskusi
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Eurozóna se ale ani k dnešnímu dni nerozpadla. Spekulace trhů na rozpad eurozóny razantně utnul Mario Draghi svým legendárním výrokem, že „ECB v rámci svého mandátu udělá vše proto, aby zachránila euro.“ Tím se ECB přihlásila k roli věřitele poslední instance a definitivně zabránila rozpadu eurozóny. (Jestli bude eurozóna o jednu zemi menší, je marginálie.)

Argument s „placením dluhů“ sice určitou relevanci má, ale daňoví poplatníci v Německu, Nizozemsku, Finsku a dalších zemích, které kladou větší důraz na rozpočtovou kázeň, jistě nechtějí subvencovat například Řecko. Kdyby ČR byla členem eurozóny, měla by páku, jak ovlivnit vyjednávání o záchranných programech ve prospěch zemí s větší rozpočtovou kázní. Takto ji nemá.

Odpůrci přijetí společné měny často argumentují tím, že vstupem do eurozóny ztratíme nezávislou měnovou politiku a kurz již nebude moci plnit funkci tlumiče vnějších ekonomických šoků. Důkazní břemeno v tomto případě leží na straně odpůrců přijetí společné měny. Slovensko nemá nezávislou měnovou politiku již od roku 2008 a nevypadá to, že by od té doby kvůli tomu předvádělo horší ekonomický výkon než Česko, spíše naopak. Srovnání se Slovenskem je navíc velmi relevantní, protože obě ekonomiky jsou si velmi strukturálně podobné. Sladěnost české ekonomiky s jádrem ekonomiky eurozóny je vzhledem k exportnímu napojení české ekonomiky zejména na Německo velmi vysoká, a tak se ztráta nezávislé měnové politiky po přijetí eura nejeví jako zásadní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Jsme stále suverénní zemí a chceme jí zůstat i nadále

22:33 Dostál (Stačilo!): Jsme stále suverénní zemí a chceme jí zůstat i nadále

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k článku serveru Echo24 „Brusel plánuje Česko zatížit…