Rokytka (KSČM): Lži českých nedouků nic nezmění na krachu EU. Je neodvratný

14.03.2015 12:14 | Zprávy

Účast na seminářích v Evropském domě je jen pro silné nátury. Neúspěšný kandidát na ředitele pražské Zoo Miroslav Zámečník odmítá poznatky finských ekonomů o brzkém krachu Evropské unie, vysmívá se jim a obhajuje na seminářích Europea v Evropském domě kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky.

Rokytka (KSČM): Lži českých nedouků nic nezmění na krachu EU. Je neodvratný
Foto: Daniela Černá
Popisek: Seminář pořádala KSČM

Českou politiku a ekonomiku vedou lidé "intelektuálního undergroundu", kteří svou kariéru založili na "papouškování frází" dodaných tiskovým oddělením Evropské komise a NATO. Racionální argumentace nejen nejsou schopni, ale zcela ji odmítají, pokud se s ní setkají. Například zohlední-li se nonstop rostoucí dluh, HDP západních zemí klesá už řadu let. Píše to finský ekonom Jon Hellevig, spoluautor studie Awara Group ve Střípcích ze světa. „Růstové“ křivky nejsou než „kreativním účetnictvím“. Zámečník však od malička statistiky "miluje", jak se přiznal a z této lásky jej nic nevyvede, ani tvrdá skutečnost reálného světa.

„O reálné dynamice ekonomik toho neříkají nic, pokud se zároveň neanalyzuje, jaký díl růstu je jen na dluh.“ To, že HDP třeba očistit od vlivů inflace, se obecně uznává. Awara Group dovedla korekci o krok dál - a zkalkulovala „reálný růst HDP po zohlednění státního dluhu“.

„Ukázalo se, že západní země už na rozvoj svých ekonomik nemají.“ „Jít jejich gigantické půjčky do investic, nic špatného by na tom nebylo. Tak tomu ovšem není – a na dluh se udržuje už jen úroveň spotřeby, kterou si tyto země už ve skutečnosti dovolit nemohou.“

„Západní země se tak chovají jako dědicové aristokracie 19. století, co si na nóbl životní standard rok co rok půjčovali tak dlouho, až o zděděné jmění přišli jednou provždy. Tvrdá realita totiž marnotratného aristokrata dřív či později dostihla: aby uspokojil věřitele, musel torzo rodinného majetku prodat a úměrně tomu, co mu zbylo, změnit adresu a utáhnout si opasek.“    

„Redukce nepřiměřeného konzum nemine ani evropské země a USA. Dokud konečný účet jen odkládají dalším zadlužováním, jsou na tom jako alkoholik, co sáhne po láhvi, hned jak se probudí, a vystřízlivění z kocoviny tím jen oddálí. V případě EU a USA dluhové delirium trvá už celá desetiletí.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Milan Rokytka - profil

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

9:04 Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

Když před volbami koalice SPOLU slibovala „slušnou politiku“ a „transparentnost“, voliči možná ještě…