Rozvoral (SPD): Azyl pro imigranty v Německu za úplatu – selhání systému, nebo jednotlivců?

02.06.2018 10:51 | Zprávy

Německá policie v dubnu letošního roku zahájila trestní stíhání pro podezření z úplatkářství v souvislosti s udělováním azylu imigrantům.

Rozvoral (SPD): Azyl pro imigranty v Německu za úplatu – selhání systému, nebo jednotlivců?
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Naše média o tomto pochybení německých úředníků neinformují a spíše to vypadá, že k této kauze zaujmuly informační embargo, což není ohledně této problematiky ojedinělý případ.

Veřejná televizní stanice Deutsche Welle v dubnu letošního roku poskytla informaci, že tamní policie zahájila trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, které souvisí s udělováním azylu imigrantům. Německý vysoký úředník pro migraci je podezírán z toho, že za úplatky uděloval imigrantům azyl bez řádného prošetření. Zarážejícím je to, že se jedná o cca 1.200 osob. V této souvislosti jsou vyšetřováni ještě další osoby (3 právníci, 1 tlumočník a 1 zprostředkovatel). Tento úředník německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) vykonával funkci ředitele na regionální pobočce tohoto úřadu v Brémách.

Tento nezákonný postup byl uplatňován v období let 2013 až 2017 a jednalo se o stovky žadatelů o azyl pocházejících většinou z kurdského náboženského společenství označovaného Yazidi, ze severozápadní části Iráku. Tito imigranti by jinak nesplnili nezbytná kritéria pro udělení. Úřad (BAMF) se snaží bojovat se zvyšujícím se přílivem imigrantů, o čemž svědčí i nárůst zaměstnanců z roku 2015 z původních 3.000 na 7.300. Ukazuje se však, že i tento počet není postačující a i s uvedeným navýšeným počtem zaměstnanců není schopen úřad nápor imigrantů žádajících o azyl zpracovat. Předběžné šetření úřadu (BAMF) naznačuje, že počet imigrantů, kteří získali azyl výměnou za úplatky, může dosahovat až 2.000 osob.

Internetový portál infoimigrants.net upřesnil, že se jednalo o příslušníky náboženské menšiny Yazidi, kteří ale přišli ze Sýrie. Dále poukázal na to, že „procesně“ neměli tito žadatelé o azyl o něj žádat v Brémách a existuje podezření, že byli přivezeni z jiných částí Německa, aby podali žádost v Brémách, ačkoli tato pobočka nebyla administrativně místně příslušná dle zákona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

7:17 Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na rozhodnutí soudu o vině Andreje Babiše v kauze Čap…