Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a referendum – předání moci lidem

21.04.2017 14:39

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku a na který jsou Švýcaři po právu hrdi, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po hledání příznivců následuje referendum – předání moci lidem.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a referendum – předání moci lidem
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Občanská iniciativa na federální úrovni může být uplatňována pouze ve vztahu k ústavním dodatkům; občané však mají poslední slovo rovněž při schvalování federálních zákonů přijímaných švýcarským parlamentem, pokud o to do sto dní od publikování zákona požádá nejméně 50.000 občanů. Jelikož se parlament snaží vyhnout možnosti vetování zákonů veřejností, musí být politické strany od samého začátku velmi vnímavé a otevřené vůči zájmům občanů. Používaná právní terminologie navíc musí být jasně srozumitelná ve všech úředních jazycích. Pokud politici odvedou dobrou práci, lze se lidovému referendu většinou vyhnout. Ve skutečnosti méně než jeden z deseti federálních zákonů přijatých parlamentem je podroben lidovému hlasování.

Příklad:

8. června 2007 Federální rada předložila parlamentu návrh na zavedení strojově čitelných biometrických pasů. Obě komory návrh schválily a začátkem roku 2008 navrhly a schválily zákon.

Levicové i pravicové skupiny uspořádaly proti tomuto rozhodnutí lidové referendum. Obávaly se, že biometrické pasy budou obsahovat příliš citlivé informace a shromáždily dostatek podpisů k tomu, aby konečné rozhodnutí mohli přijmout občané.

17. května 2009 byl nový zákon velmi těsnou většinou hlasů (50,1%) schválen. Ve 14 kantonech byla většina proti zákonu. Ke schválení federálních zákonů však není vyžadována dvojitá většina jako v případě dodatků k ústavě. Od roku 2010 tak Švýcarsko vydává nové moderní pasy.  

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj: referendum – předání moci lidem: FDFA Presence Switzerland

Převzato z profilu.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Jak zajistit a poskytnout dětem dietní stravu

15:14 Ministr Válek: Jak zajistit a poskytnout dětem dietní stravu

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k nové metodice poskytování dietní stravy v rámci šk…