Šafránková (SPD): Musíme pomoci zdravotně postiženým

07.04.2022 4:31

Od počátku svého politického působení, a zvláště intenzivně pak v rámci svého poslaneckého mandátu, se věnuji snaze o zlepšení práv, životních podmínek a životní úrovně našich zdravotně postižených spoluobčanů.

Šafránková (SPD): Musíme pomoci zdravotně postiženým
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Jde přitom o tematicky velmi širokou oblast, týkající se velkého počtu našich občanů a vysokého počtu nejrůznějších agend. O oblast, která, bohužel, stojí zcela stranou zájmu Fialovy vlády, jež problémy zde panující neřeší a v rozpočtu výdaje těch položek, které jsou určeny na finanční pomoc zdravotně postiženým, oproti minulosti dokonce seškrtala a snížila!

Je tedy v podstatě nutné vypracovat a provést reformy všech součástí veřejných politik, které se týkají zdravotně postižených – systémem invalidních důchodů počínaje, přes lékařskou posudkovou službu, až po systémy příslušných sociálních služeb a nastavení konkrétních sociálních dávek. Což je běh na delší trať, minimálně na celé jedno volební období. Ale naši zdravotně postižení potřebují alespoň nějakou konkrétní pomoc už teď.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Příspěvek na mobilitu je nepřijatelně nízký – zvyšme jej!

Proto jsem před pár týdny vypracovala a podala návrhem na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Konkrétně zde navrhuji, aby byl zvýšen tzv. příspěvek na mobilitu - z dosavadních 550 na 825 korun měsíčně.

Příspěvek na mobilitu je speciální sociální dávka, na kterou mají nárok ti občané se zdravotním postižením (konkrétně s postižením pohyblivosti či orientace), kteří jsou současně držiteli průkazů ZTP popř. ZTP/P (přiznaných dle právních předpisů účinných od 1. ledna roku 2014). Zároveň musí jít o osoby, které se pravidelně a opakovaně (každý měsíc) dopravují (anebo jsou dopravovány) individuální automobilovou dopravou anebo prostřednictvím veřejné hromadné dopravy.

Tento příspěvek byl zvyšován naposledy na začátku roku 2018, tedy před čtyřmi lety. A, nejen proto, je jeho aktuální výše, tedy oněch 550 korun měsíčně, z hlediska účelu, ke kterému má sloužit, absolutně nedostatečná!

Situace zdravotně postižených občanů je stále horší

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí

Za ty čtyři roky, a zejména pak v posledních týdnech a měsících, totiž došlo jak k významnému (až skokovému) nárůstu cen pohonných hmota, dalších nákladů na individuální automobilovou dopravu a rovněž tak i k několikerému navýšení jízdného ve veřejné dopravě, městské, ale zejména té meziměstské, autobusové i vlakové. A ke snížení slev na toto jízdné pro seniory, což je rovněž dílo asociální Fialovy vlády.

A výrazně rostou i ceny dalších životních nákladů (nejen) zdravotně postižených občanů, včetně cen pro ně nepostradatelných, např. pečovatelských a asistentských, sociálních služeb. Zvýšení příspěvku na mobilitu je jednou z cest, jak tento růst nákladů našim zdravotně postiženým občanům alespoň částečně kompenzovat. I s ohledem na to, že doprava je pro tyto osoby naprostou (často každodenní) nezbytností, např. spojenou s cestou do zaměstnání, k lékaři, na úřady apod. Je pro ně doslova nezbytným prostředkem k zajištění kvalitního a důstojného života.

Příspěvek na mobilitu v současné podobě existuje od 1. 1. 2012, když nahradil příspěvek na provoz motorového vozidla a na individuální dopravu, které byly do té doby vypláceny jednou ročně. Příspěvek na provoz motorového vozidla činil pro držitele průkazu ZTP 6000 Kč ročně (500 Kč měsíčně) a pro držitele průkazu ZTP/P pak 9900 Kč ročně (825 Kč měsíčně). Příspěvek na individuální dopravu dosahoval výše 6500 Kč ročně (541,66 Kč měsíčně).

Zejména pro držitele průkazu ZTP/P byla tedy změna nastavení tohoto příspěvku provedena Nečasovou vládou ODS a TOP 09 velmi markantní a velmi negativní - a jeho současné částka se ani zdaleka neblíží jeho tehdejší úrovni. Což je naprosto nedůstojné a je třeba to urychleně změnit! Já pro to udělám všechno!

V blízké době by měl být můj návrh projednáván ve Sněmovně, a tak, prosím, sledujte, jak se k němu v hlasování postaví jednotliví poslanci, zejména ti vládní…

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…