V poslední době se hodně hovoří o šetření s vodou způsobené suchem. Ale málo se hovoří o problematice pitné vody, zejména tam, kde města a obce se neuváženě či záměrně zbavily kontroly nad její cenou. Existuje řada zahraničních firem, ale i soukromých investorů, kteří vycítili obrovskou ziskovost dodávek pitné vody. Mezi zahraniční subjekty obchodující s pitnou vodou jsou Veolia, Suez, Energie AG, Aqualia, NGW. Největší problémy existují v Čechách a na Severní Moravě. V našem kraji se to týká Vodáren a kanalizací Zlín, a.s.
Města a obce prostřednictvím vodárenských společností přišly o desítky miliard korun, které odtekly do zahraničních firem a nebyly investovány do vodárenské infrastruktury. Vodárenské společnosti, vlastněné zahraničním kapitálem zároveň přišly o možnost získat dotace na rekonstrukci či modernizaci. A tohle vše nakonec zaplatí občané zvýšenou cenou vodného a stočného. Příkladem může být VaK Zlín, kde existuje na třicet let vazalská smlouva s francouzskou Veolií, kdy cena kubíku vody dosahuje 86,71Kč a je nejvyšší v kraji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV