Seďa (ČSSD): Zasedání Zvláštní skupiny pro Středomoří a Blízký východ a Podvýboru pro partnerství NATO

10.11.2014 9:39

Ve dnech 4. až 6.11.2014 jsem se zúčastnil jako člen Zvláštní skupiny pro Středomoří a Blízký východ společného zasedání s Podvýborem pro partnerství NATO PS NATO. Toto zasedání se konalo v Aténách v řeckém parlamentu a celý program byl zaměřen na bezpečnostní a ekonomické problémy regionu.

Seďa (ČSSD): Zasedání Zvláštní skupiny pro Středomoří a Blízký východ a Podvýboru pro partnerství NATO
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD
reklama

Po uvítání předsedou řecké delegace do PS NATO E.Stylianidisem proběhla presentace zástupce ministerstva národní obrany na téma Bezpečnostní změny týkající se Řecka, zaměřené na Středomoří, Balkán a Ukrajinu. A také řeckou strategii při ostraze hranic a čelení uprchlické krize. Součástí bezpečnosti je i energetická bezpečnost dodávek ropy a zemního plynu. Poté následovalo vystoupení V.Venizelose, ministra zahraničí a prvního místopředsedy řecké vlády, který hovořil o prioritách řecké zahraniční a bezpečnostní politiky s ohledem na výsledky summitu NATO ve Walesu, ukrajinskou krizi a současnu situaci v Sýrii a v Iráku.

Odpoledne zasedání pokračovalo V.Kikiliasem, ministrem pro ochranu obyvatelstva v tématu řecké konfrontace s regionální krizí utečenců a nelegální migrace. V panelové diskusi o vývoji v regionu MENA vystoupili profesor university obrany I.Parisis s tématem Syrský konflikt, regionální důsledky a řecké perspektivy, zaměřené na vliv občanské války v Sýrii, úsilí IS k vytvoření muslimského chalífátu a nelegální migrace, zejména Albánců, se zaměřením na sociální a zdravotní problémy a zajištění základních potřeb imigrantům.

Ve středu  proběhla panelová diskuse na téma zahraniční a bezpečnostní otázky, ve které vystoupil profesor E.Hatzivassiliou s přednáškou Elita a veřejná perspektiva NATO, T.Dokos s bezpečnostními změnami na jižní straně Severoatlantické aliance a bezpečnostním příspěvkem Řecka.  P.Liargovas se zabýval ekonomickou krizí Řecka, vývoj zadlužení , státním rozpočtem a nezaměstnaností v zemi a N.Farantouris s tématy energetické bezpečnosti, energetického trhu a dodávek plynu a ropy z východu. Odpoledne byla presentace GSM zprávy Krize vyvolaná syrskými uprchlíky a její vliv na region. A dále následovaly volby funkcionářů Zvláštní skupiny pro Středomoří a Blízký východ.

Ve čtvrtek pokračovalo společné zasedání panelovou diskusí s tématy migrace a uprchlíků. A.Soukoulis hovořil na téma ostrahy hranic, kontroly Středomoří a pomoci uprchlíkům, P.Mastakas přednesl úlohu OSN při řízení krize uprchlíků. Pohled expertů a neziskového sektoru představili A.Romps, D.Angeli, kteří zdůraznili zodpovědnost a solidaritu mezinárodního společenství, úlohu NGO a projektu MIDAS. Zakončení zasedání opět provedl předseda řecké delegace do PS NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Antonín Seďa - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Naše země bude taková, jací budou lidé, kteří v ní žijí

11:21 Bartoš (Piráti): Naše země bude taková, jací budou lidé, kteří v ní žijí

Před 102 lety vzniklo samostatné Československo. Země, která se díky úsilí mnoha statečných a pracov…