Sehnal (APB): Soukromý kapitál může být mimořádně úspěšný i v oblastech, které donedávna byly doménou států

23.07.2021 14:40

Privátní lety do vesmíru ukazují, že soukromý sektor dokáže inovovat rychleji než státy, podobně jako u vakcín proti covidu.

Sehnal (APB): Soukromý kapitál může být mimořádně úspěšný i v oblastech, které donedávna byly doménou států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

Nemělo by zapadnout, že britský miliardář Richard Branson úspěšně absolvoval privátní let do vesmíru. Rád bych to zdůraznil hlavně proto, že tento případ ukazuje, že je soukromý kapitál a sektor hlavním zdrojem inovací.
 

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17942 lidí
Dříve byl vesmírný program výlučně ovládán jednotlivými státy, ať už to byly Spojené státy, Rusko a dříve Sovětský svaz nebo Čína. Všechno se to platilo z veřejných peněz. To už dávno neplatí.
 
Ukazuje se, že existují komerční subjekty, které na základě vlastních peněz soukromých investorů schopny připravovat vesmírný program a k tomu ještě efektivněji a nesrovnatelně rychleji, než toho byly schopny státy. Zanedlouho do vesmíru míří Jeff Bezos a také Elon Musk. Půjde dokonce o několikadenní pobyty. 
 
Srovnejme to s jiným odvětvím. Vakcíny proti covidu, které dnes používáme, byly vyvinuty během krátké doby soukromými společnostmi. Ať už jde o Pfizer, Modernu, AstraZenecu nebo Johnson&Johnson připravily soukromé firmy. Pouze čínská nebo ruská vakcína byla vyvinuta na úrovni státu. Jinak vše vyřešil soukromý sektor.
 
 
Potvrzuje to nesmírnou dovednost privátního sektoru zvládat pandemické stavy, ale i krizové stavy obecně. Dříve jsem mluvil i o tom, že kdybychom měli dostatek soukromých zdravotnických zařízení, průběh pandemie mohl být lepší, protože by soukromý sektor reagoval navýšením kapacit.
 
Soukromý kapitál může být mimořádně úspěšný i v oblastech, které donedávna byly doménou států. Pokud to platí v oblasti vesmírných programů, zcela jistě by to skvěle fungovalo i v mnoha dalších oborech.
 
Stačí nechat soukromému kapitálu volnější ruku, nechat tomuto sektoru více peněz, které by se jinak vybraly na daních. Nakonec se ty prostředky vrátí společnosti ještě efektivněji, protože zmizí ten mezistupeň státu, který pro svůj aparát z vybraných peněz ukrojí a utopí je ve vlastních nákladech.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Takže si to shrňme

13:21 Laudát (KAN): Takže si to shrňme

Komentář na facebookovém profilu k hospitalizaci prezidenta Zemana