Sehnalová (ČSSD): Marrákešská smlouva zlepší situaci zrakově postižených

04.02.2016 9:27

Poslanci Evropského parlamentu včera přijali rezoluci o ratifikaci Marrákešské smlouvy o výjimkách z autorského práva pro osoby se zrakovým postižením. Více než 300 milionů nevidomých osob, osob se zrakovým postižením a osob trpícím poruchou čtení díky této smlouvě získá přístup ke knihám a jiným tištěným materiálům, který jim dnes komplikuje autorské právo.

Sehnalová (ČSSD): Marrákešská smlouva zlepší situaci zrakově postižených
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Marrákešská smlouva byla přijata v roce 2013 a vstoupí v platnost, jakmile ji ratifikuje 20 členských zemí Světové organizace duševního vlastnictví. Doposud tak učinilo pouze třináct zemí. Poslanci Evropského parlamentu proto vyzvali sedm členských států EU, které procesu ratifikace brání, aby jej naopak urychlily.

"Ve formátech dostupných osobám se zrakovým postižením je dnes vydáváno pouze 5 % všech knih, v mnoha zemích jsou rozšířeny ještě mnohem méně. Pro osoby se zrakovým postižením je to přitom základní překážka z hlediska přístupnosti ke vzdělání a plnohodnotnému zapojení do společnosti. Podpořila jsem proto výzvu Evropského parlamentu, aby členské státy EU, ke kterým patří i Česka republika, smlouvu urychleně ratifikovaly," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je jednou z místopředsedkyní parlamentní meziskupiny pro práva osob se zdravotním postižením. "V této věci jsem se proto již obrátila i na české ministerstvo kultury," doplnila poslankyně.

Sedm členských států EU nyní ratifikaci podmiňuje přezkumem právního rámce EU nebo rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie. K urychlení ratifikace je přitom vyzývá nejen rezoluce Evropského parlamentu, ale i Evropský svaz nevidomých (European Blind Union). "Smlouva pomůže odstranit překážky pro přístup ke kultuře a ke spravedlivé sociální integraci milionů nevidomých po celém světě. Neexistuje žádný racionální důvod ani právní základ, který by v Evropské unii ratifikaci smlouvy blokoval, a bylo by ostudné, kdyby smlouva vstoupila v platnost bez účasti Evropské unie," uvedl Wolfgang Angermann, předseda tohoto svazu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zuna (TOP 09): Migrační pakt je krok správným směrem. Pracujeme dál

13:02 Zuna (TOP 09): Migrační pakt je krok správným směrem. Pracujeme dál

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu.