Senátor Hilšer: V Česku nefunguje dobře trh, tedy hospodářská soutěž

15.06.2024 16:14 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hospodářské soutěži.

Senátor Hilšer: V Česku nefunguje dobře trh, tedy hospodářská soutěž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer vyvrátil zvěsti o odstoupení z boje o Hrad. Apeloval také na to, aby občané nevolili zlo

Vláda se konečně chystá k reformě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže!

V květnu jsem pořádal v Senátu konferenci Klientelismus jako hrozba pro demokracii a tržní prostředí. Chtěli jsme s odborníky mimo jiné objasnit, jak a proč jsou škodí „velký“ byznys s dominantním postavením na trhu a významnými vazbami na stát, tržnímu prostředí. A také proč se v Česku regulace míjí účinkem a proč máme (s čestnou výjimkou Nejvyššího kontrolního úřadu) nekvalitní dohledové instituce.

Proč je to důležité? V Česku dobře nefunguje trh, tedy hospodářská soutěž. „Neviditelná ruka trhu“ má totiž oproti lidovému mínění tendence působit právě opačně. Velké firmy ve špatně regulovaném prostředí získávají postupně větší a větší podíl na trhu. Tím se snižuje konkurence, není tlak na inovace, zvyšují se ceny a peníze se přesouvají od lidí směrem k těm největším podnikům. A ekonomika se zadrhává. Něco vám to připomíná? Ano, to je přesně ten problém, který má Česko v celé řadě odvětví od energetiky, přes telekomunikace až po potravinářství. O tom, proč si přesto spousta lidí myslí, že regulace jsou zlo, si povíme jindy.

ÚOHS má podle zákona vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže (konkurence) a také dohlížet na veřejné zakázky. Náš ÚOHS neboli Antimonopolní úřad má zarážející nedostatky v evropském srovnání. Reforma z dílny Ministerstva pro místní rozvoj může přinést potřebnou změnu a český ÚHOS bude konečně transparentní, odolný proti politickým tlakům a korupci. A bude také rychlý.

Podle odborníků z Rekonstrukce státu je předložená reforma dobré kvality. Tak uvidíme, v jaké podobě doputuje v legislativním procesu do parlamentu a jestli ji někdo cestou nějak „nevykostí“

Budu to pozorně sledovat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Velmi podobné dva atentáty po dvou měsících. Trump, předtím Fico

13:09 Vích (SPD): Velmi podobné dva atentáty po dvou měsících. Trump, předtím Fico

Děsivý posun euroatlantické politiky na obavu o vlastní život podporují konkurenti ale i mainstreamo…