Senátor Holásek: Novelou umožníme Nejvyššímu správnímu soudu soustředit se na zásadní právní věci

28.01.2021 17:51 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 28. ledna 2020 k soudnímu řádu

Senátor Holásek: Novelou umožníme Nejvyššímu správnímu soudu soustředit se na zásadní právní věci
Foto: senat.cz
Popisek: Jan Holásek

Vážený pane předsedo, vážená paní poslankyně, vážené kolegyně senátorky, vážení kolegové senátoři.

Já se řadím mezi podporovatele navrhované novely zákona soudního řádu správního. A hlasoval jsem pro něj také na ústavně právním výboru. A pokusím se vám tady shrnout argumenty pro ten můj postoj nebo pro ten můj názor. Začal bych ale tím, co tady zaznělo z úst kritiků té novely. Byla to arbitralita vlastně toho návrhu zákona, to znamená, že si prostě řekneme, že kasační stížnosti, o kterých by měli ve věcech, o kterých rozhodovali samosoudci na úrovni krajských soudů, nebudou přijatelné. Proč to jsou zrovna tyto stížnosti, tak tady je opravdu potřeba odkázat na to, že v té dosavadní úpravě už jsou nepřijatelné v případě těch azylových věcí. A tato otázka byla testována Ústavním soudem. A Ústavní soud shledal, že to je v souladu s ústavním pořádkem. Takže tento argument si myslím, že bychom měli brát za Ústavním soudem posouzený a shledaný. Druhý argument je obecně otázka dostupnosti práva. To znamená, je tady otázka, že kasační stížnosti v těch vymezených věcech nebudou přijatelné.

Já si myslím, že tady už zazněla celá řada argumentů, proč by tomu tak nemělo být. Zaprvé o tom, zda ta kasační stížnost bude přijatelná či nepřijatelná, rozhoduje senát u Nejvyššího správního soudu, a pokud jenom jeden soudce z toho senátu bude zastávat názor, že by měla být přijatelná, musí být přijata. První věc.

Druhá věc, to rozhodnutí musí být odůvodněno, je to jinak, než je to teď u těch azylových věcí, tam to odůvodnění být nemusí. A konečně, to tady zaznělo částečně, důležité je si uvědomit, že ta kasační stížnost je nepřijatelná pouze v případě, nebo může být odmítnuta pro nepřijatelnost pouze v případě, jak říká text zákona, že svým významem podstatně nepřesahuje vlastní zájmy stěžovatele. To znamená, pokud je přesahuje, přijatelná je. Kdybychom se podívali na to, co to znamená, kdy ta kasační stížnost má být přijatelná, je to zejména v situaci, ten Nejvyšší správní soud to vymezil, kdy ta věc zatím vůbec judikaturou Nejvyššího správního soudu nebyla řešena, to znamená, je potřeba o ní rozhodnout poprvé, nebo v případě, že ty správní soudy v té věci rozhodovaly rozdílně. Je potřeba tu judikaturu sjednotit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kukol (KSČM): 80 let od konce druhé světové války a osvobození ČSR Rudou armádou

6:03 Kukol (KSČM): 80 let od konce druhé světové války a osvobození ČSR Rudou armádou

Slavné 80. výročí 9. května 1945 od osvobození Československa Rudou armádou od hitlerovských okupant…