Šlachta (Přísaha): Vyšetřování stamilionových zakázek sněmovní výbor odmítl

13.04.2022 12:43 | Tisková zpráva

Předražené nákupy roušek a další zdravotnického materiálu v době, kdy naší zemi zasáhla první vlna pandemie Covid-19, jsou mnohokrát prokázány Nejvyšším kontrolním úřadem a dalšími kontrolami. Nikdo z toho nikdo nevyvodil žádné důsledky.

Šlachta (Přísaha): Vyšetřování stamilionových zakázek sněmovní výbor odmítl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta

Hnutí Přísaha proto iniciovalo vznik petice, která nasbírala téměř 23 a půl tisíce podpisů – mimochodem všechny opravdu na papíru, nešlo o žádnou internetovou věc - ve velmi krátké době a kterou se dnes zabývala poslanecká sněmovna. Bohužel opět se ukázalo, že zákonodárci nemají zájem.

„Na veřejném slyšení v dolní komoře parlamentu přítomní poslanci odmítli náš návrh, aby na základě petice složili vyšetřovací komisi k této věci a umožnili tak další projednání našich požadavků vzniklých z petice. To je výsměch všem slušným lidem,“ řekl předseda hnutí Robert Šlachta a dodal: „Chtěli jsme, aby se konečně důkladně vyšetřilo, proč stát utratil zbytečně stovky milionů korun, které by se daly určitě použít lépe a ve prospěch lidí. Aby vyšetřovací komise měla za sebou skutečné odborníky, vyšetřovatele a lidi, kteří tomu byznysu rozumí. Aby se odkryli skuteční vlastníci firem, které předražené roušky a další zdravotnický materiál dodávaly. Vznikaly garážové firmy, které prodávaly jednu roušku i za 800 Kč za kus, stát najednou nakupoval v nouzovém stavu bez výběrového řízení téměř vše, najednou bylo vše také podezřelé drahé.“

Pochybení tehdejší vlády a zodpovědných ministrů přitom konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad, který mimo jiné konstatoval, že stát před covidovou pandemií podcenil přípravy, neaktualizoval pandemický plán od roku 2011 a nenakoupil dostatečné zásoby do doby pandemie. Proto pak docházelo v prvních dnech a týdnech k největším cenovým výkyvům při nákupu ochranných prostředků.

I když se sněmovního slyšení zúčastnilo několik desítek poslanců, závěr petičního výboru byl bohužel pro Českou republiku a její občany jasný. Z jedenácti členů jich hlasovalo jedenáct proti zřízení sněmovní vyšetřovací komisi. Nikdo nehlasoval proti a ani se nezdržel. Prošlo pouze, aby výbor projednal petici hnutí Přísaha a projednal zprávu NKÚ.

Podle místopředsedy Hnutí Přísaha Tomáše Sochra je závěr petičního výboru výsměchem všem lidem. „Když na závěr veřejně prohlásí zpravodaj výboru, že dle dostupných informací byl nákupy trošku předražené, tak přestávám věřit v právní stát,“ řekl Sochr.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost

6:23 Rozvoral (SPD): Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…