Sobotka (ČSSD): Nesmíme se nechat vydírat

05.08.2013 11:05 | Zprávy

5 otázek a odpovědí k současné situaci.

Sobotka (ČSSD): Nesmíme se nechat vydírat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Proč ČSSD odmítla první pokus sestavit vládu?

Prezident republiky vyčítá ČSSD, že odmítla první pokus sestavit vládu. Dobře ale ví, že ČSSD v té době jednoznačně upřednostnila rozhodnutí voličů ve volbách. Na půdě Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2010 nelze sestavit levicovou vládu, která by mohla cokoliv podstatného změnit. Proto ČSSD místo sestavování vlády, která by nutně byla zajatcem přeběhlíků a pravice, upřednostnila, v zájmu demokracie i v souladu s míněním velké části veřejnosti, rozpuštění Sněmovny. V době, kdy ČSSD předčasné volby na základě usnesení svého ÚVV navrhla, avizovaly i pravicové strany TOP 09 a ODS, že by rozpuštění Sněmovny mohly v důsledku jmenování Rusnokovy vlády podpořit. Při hlasování se to ale nestalo, pravice změnila názor, náš návrh získal jen 96 z potřebných 120 hlasů. Nové volby se v červenci ČSSD vyvolat nepodařilo.

Může Rusnokova vláda zabránit návratu vlády pravice?

Nemůže. I kdyby ji teoreticky podpořily všechny opoziční strany a byli „nakoupeni“ všichni nezařazení poslanci, důvěru proti pravicové většině nezíská. V takovém případě nastupuje druhý pokus prezidenta republiky, který již nyní avizoval požadavek na 101 podpisů. Těmi ale disponuje v současné Sněmovně jen koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Argument, že ČSSD musí podpořit Rusnokovu vládu, aby tím zabránila návratu vlády pravice, v realitě Sněmovny a platné Ústavy neplatí. Dlouhodobému návratu vlády pravice může zabránit jen jasné vítězství ČSSD v příštích volbách, které budou nejpozději v květnu 2014.

Proč si ČSSD řekla o druhý pokus?

Vládu pravice v době před parlamentními volbami může ještě oddálit vlastní pokus ČSSD. Protože je neúspěch Rusnokovy vlády při hlasování o důvěře zřejmý, nemůže ČSSD jen pasivně přihlížet tomu, jak prezident vrátí moc do rukou pravice, která se zkompromitovala svým vládnutím v uplynulých třech letech. Proto ČSSD nabízí prezidentovi jinou alternativu, pověřit ve druhém pokusu sestavením vlády nejsilnější parlamentní stranu. V případě, že by ČSSD pověření získala, jednala by s parlamentními stranami o toleranci své menšinové vlády a také o zkrácení volebního období. I v případě neúspěchu našeho pokusu by se nástup pravicové vlády mohl odsunout až o dva měsíce, a zkrátila by se tak dále doba na její vládní působení do řádného termínu voleb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

23:08 Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

Europoslankyně Markéta Gregorová se jako jediná česká zástupkyně účastnila Kyjevského bezpečnostního…