Sobotka: Požadujeme diplomatické řešení situace při udržení územní celistvosti Ukrajiny

05.03.2014 20:14

Premiér Sobotka jednal s polským premiérem Tuskem o Ukrajině, energetice i stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji

Sobotka: Požadujeme diplomatické řešení situace při udržení územní celistvosti Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka při své druhé oficiální zahraniční cestě navštívil Polskou republiku. Společně s premiérem Tuskem jednali o česko-polské spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky i celé EU, propojení energetického trhu a jeho bezpečnosti a rozvoji dopravní infrastruktury. Premiéři obou zemí se také zabývali problematikou stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji a ve Slezsku.

„Česko a Polsko mají velmi dobré sousedské vztahy a nová vláda chce v této spolupráci pokračovat. S premiérem Donaldem Tuskem jsme diskutovali o klíčových bilaterálních tématech, jako je propojení energetického trhu obou zemí a jeho bezpečnost, rozvoji dopravní infrastruktury a plánu na zlepšení špatného ovzduší,“ řekl na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka.

Premiéři jednali také o aktuální situaci na Ukrajině a společném postupu v rámci Visegrádské skupiny, Evropské unie i NATO.

„Česká vláda se zasazuje o koordinovaný postup vůči situaci na Ukrajině, a to v rámci Visegrádské skupiny i celé Evropské unie a NATO. Stejně jako pro Polsko je i pro českou vládu nepřijatelné porušení suverenity Ukrajiny, mezinárodních dohod, a požadujeme diplomatické řešení situace při udržení územní celistvosti země,“ konstatoval premiér Sobotka.

Na začátku své pracovní cesty uctil položením květin u památníku předseda vlády Bohuslav Sobotka památku Ryszarda Siwiece, první živé pochodně ve východním bloku, na jehož čin ze září 1968 později v Československu navázali Jan Palach, Jan Zajíc a další, kteří tak protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Se svými polskými protějšky se ve Varšavě setkali také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Antonín Prachař, ministr životního prostředí Richard Brabec a státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza.

V rámci dobrých vztahů budou obě země pokračovat také ve vzájemném, úzkém dialogu. Premiér Bohuslav Sobotka proto pozval polskou vládu ke společnému jednání do České republiky, které by se mělo uskutečnit v 2. polovině letošního roku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vlada.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…