Starosta Vetchý: Festival vědy a techniky v Lanškrouně má světový ohlas

01.12.2017 20:09

Lanškroun inspiruje v podpoře technického vzdělávání sousední město.

Starosta Vetchý: Festival vědy a techniky v Lanškrouně má světový ohlas
Foto: Lanškrounské fórum
Popisek: Starosta Lauškrouna Radim Vetchý
reklama

Sstarosta města společně s předsedou Nadačního fondu micro:la Tomášem Zedníčkem, zástupkyní společnosti KOMFI spol. s r. o. Janou Slovákovou a žáky lanškrounských základních škol navštívili město Šumperk, aby prezentovali technické vzdělávání v Lanškrouně.

Na začátku jednání se ujal slova starosta Radim Vetchý. Prvním impulsem k podpoře zájmu žáků a studentů o technické vzdělávání byla pomoc nadaným a talentovaným dětem. „Ve městě Lanškroun se koná již 11 let soutěž Festival vědy a techniky v Pardubickém kraji, kde žáci a studenti prezentují své projekty. Soutěž pořádaná Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s. má světový ohlas a je důležité vyzdvihnout, že v celosvětovém kole v Columbii zvítězili zástupci Pardubického kraje a na soutěži v Houstonu byli druzí“, uvedl Radim Vetchý.

Na podzim roku 2016 vzniklo Společenství firem Lanškrounska, které svou spolupráci stvrdilo podpisem společného prohlášení v únoru 2017 symbolicky právě na 10. ročníku soutěže Festival vědy a techniky. Společenství se setkává téměř každý měsíc a jeho členové hledají konkrétní cesty, jak v dětech probudit zájem o techniku. Společně se jim podařilo během roku 2017 předat 240 kapesních programovatelných počítačů micro:bit a nyní se připravuje předání 4 kusů 3D tiskáren. Do budoucna plánuje společenství zapojení mateřských škol, kterým by byly darovány polytechnické kufry se stavebnicemi Lego, Merkur a další.

Po úvodním slově pana starosty představil předseda nadačního fondu mikropočítače BBC micro:bit, jejichž cílovou skupinou jsou žáci 7. tříd (děti ve věku 11 – 12 let). „Do lanškrounských škol byly rozdány dle požadavků ředitelů micro:bity, se kterými žáci celý rok pracovali v hodinách informatiky a technického vzdělávání, a byly jim zadávány různé úkoly a projekty. Nejtalentovanější žáci byli za svou práci odměněni tím, že si mohli micro:bit ponechat. Práce s micropočítači modelovala reálné zaměstnání a chod firem. Žáci pracovali v týmech a rozdělili si kompetence – designér, programátor atd.“, doplnil Tomáš Zedníček.

Nadační fond kooperuje se školami zaměřenými na technické vzdělávání po celé České republice. Mimo to ale spolupracuje i se základní školou speciální v Lanškrouně. Vizí pana Zedníčka je, že by talentování žáci mohli vymýšlet speciální pomůcky pro handicapované děti v souladu s jejich individuálními potřebami. Současně prezentoval svou představu spolupráce se seniory. „V regionu Lanškrounska je mnoho osob důchodového věku, které celý život pracovaly v oblasti techniky, a mohly by tak s odbornou znalostí vést volnočasové aktivity s tímto zaměřením. O robotické kroužky je na území Lanškrounska velký zájem a poptávku se snaží uspokojit i robotický kroužek při ZŠ Dobrovského a v Domě dětí a mládeže DAMIÁN“, uvedl Radim Vetchý.

Na závěr setkání nabídla Ing. Jana Slováková ze společnosti KOMFI spol. s r. o. přítomným ředitelům šumperských škol čtyřicet mikropočítačů pro jejich žáky a studenty, které jim předá během následujícího týdne.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Městská železnice má v Praze stále co dohánět

12:45 Scheinherr (Praha sobě): Městská železnice má v Praze stále co dohánět

K první městské železniční lince S49 přibude další vlaková linka S61, která rychle propojí jednotliv…