Štefek (KSČM): Turecko a pravá tvář NATO

21.07.2016 4:31 | Zprávy

V souvislosti s pokusem o vojenský převrat v Turecku se objevily v médiích informace, že NATO žádné převraty, puče, diktatury nepřipustí, neboť respektuje výsledky svobodných voleb a vůli občanů svých zemí. Že členské země NATO přece musí stát na vrcholu demokracie a zajišťovat mír a svou bezpečnost.

Štefek (KSČM): Turecko a pravá tvář NATO
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM

Historie je ale nemilosrdná a ukazuje, že tomu tak je jinak. Jak by mohlo být tedy v NATO od 1949 Portugalsko, kde vládl až do roku 1968 diktátor Salazar? Za jeho vlády začala v roce 1961 válka v Angole nebo v roce 1963 v Portugalské Guineji, o rok později se rozhořel další koloniální konflikt v Mosambiku. Všechno to byly portugalské kolonie… A domácí prostředí také „demokracií“ zrovna neoplývalo. Všemocná tajná policie PIDE likviduje opozici, perzekuuje levici včetně komunistů, v roce 1965 dokonce likviduje jednoho z opozičních vůdců - generála Humberta Delgada. Starostlivost začalo NATO projevovat až po uvolnění situace - jeden z vysokých hodnostářů NATO tehdy řekl: "V Portugalsku se vytvořila choulostivá situace, vyvolaná účastí komunistů ve vládě. A je proto logické, že proti tomu musela být učiněna příslušná opatření."

Puč proběhl v další členské zemi NATO, v Řecku, které do NATO vstoupilo v roce 1952. 21. dubna 1967, tam skupina důstojníků provedla vojenský převrat, nastolena byla pravicová vojenská diktatura. Rozpustila všechny existující politické strany a začala věznit své oponenty, především komunisty, ale i liberály, značná část byla odvlečena do koncentračního tábora na ostrově Jaros. Vláda vojenské kliky skončila až 23. července 1974.

A když už jsme začali Tureckem, které je v NATO také od roku 1952 – víte o tom, že je právě se zmiňovaným Řeckem v dlouhodobém konfliktu? 20. července 1974 (máme tedy nyní výročí…) Turecko zahájilo invazi proti bezbrannému Kypru a za použití více než 40,000 těžce ozbrojených vojáků obsadilo 37 procent ostrova. Ještě ten rok bylo 200,000 kyperských Řeků (33 procent řecké kyperské populace) násilím donuceno opustit své domovy. Turecko má velkou armádu, dost důležitou pozici…A neobvykle velký manévrovací prostor, který mu poskytují „spojenci“ za rámec běžných hranic potvrzuje i poslední roky…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Podle mainstreamových žurnalistů by prý Eva Decroix bravurně zvládla řídit i letadlo

19:08 Rajchl (PRO): Podle mainstreamových žurnalistů by prý Eva Decroix bravurně zvládla řídit i letadlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministryni Decroix.