Stržínek (ANO): Ocenění pro valašskomeziříčské náměstí

06.02.2023 19:58 | Zprávy

Krajská komise soutěže Historické město roku 2022, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR, přiřkla ve Zlínském kraji prvenství Valašskému Meziříčí.

Stržínek (ANO): Ocenění pro valašskomeziříčské náměstí
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek

Za vydařenou revitalizaci náměstí obdrží město nejen finanční odměnu, ale zúčastní se i celorepublikového finále. 

Práce na nové podobě náměstí podle návrhu architekty Martiny Kosíkové dokončilo Valašské Meziříčí loni v září. Technologicky i stavebně náročná akce trvala 16 měsíců a stála bezmála 64 milionů Kč, přičemž dotací 21 milionů přispěl na její realizaci Zlínský kraj. „Na nové náměstí jsme čekali dlouhých 60 let. Jsem moc rád, že se nám podařilo rekonstrukci dotáhnout do zdárného konce a Valašské Meziříčí má konečně důstojné centrum města. Velký dík si zaslouží všichni, kteří se na této akci podíleli a také občané a obchodníci za trpělivost. Že se nám společná práce podařila, potvrzuje první příčka v krajském kole soutěže o Historické město roku 2022,“ neskrýval spokojenost starosta Robert Stržínek.

Komise soutěže, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury a oficiálně se jmenuje Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, navštívila Valašské Meziříčí 18. ledna. „Odborníci z Národního památkového ústavu a Ministerstva pro místní rozvoj se detailně seznámili s průběhem a samozřejmě i výsledkem revitalizace našeho náměstí. Kvitovali nejen citlivé provedení s důrazem na zachování historického rázu centra našeho města, ale také úzkou spolupráci s archeology Muzea regionu Valašsko,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková. Součástí ocení je odměna ve výši 100 tisíc Kč a účast v republikovém finále soutěže. „Vítězství v krajském kole je pro nás velkým zadostiučiněním a nejlepším hodnocením práce všech, kteří se na opravě náměstí podíleli,“ uzavřela s úsměvem místostarostka Wojaczková.

V rámci revitalizace se náměstí dočkalo například nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibyla fontána, pítko, ale také časová osa s významnými událostmi z historie města a stopy T. G. Masaryka. Náměstí je přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vznikly zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky mají jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstal i tradiční vánoční strom. Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a vybranými odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

11:17 Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupční kauze na znojemské radnici