Svoboda (ČSSD): Jak bezpečně na kole?

21. 7. 2016 6:33

Jak jezdit bezpečně na kole poradili na cyklostezce u jablonecké přehrady cyklistům městští strážníci společně s Týmem silniční bezpečnosti.

Svoboda (ČSSD): Jak bezpečně na kole?
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr ČSSD v Libereckém kraji a náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda (ČSSD)
reklama

„Zkušenosti nabyté přímo v terénu považuji za skutečně účinnou prevenci vážných zranění,“ říká Pavel Svoboda.

Prázdninová preventivní akce KOLO je už tradiční záležitostí. Letošní první část se uskutečnila v úterý 19. července od 9 do 14 hodin, a to na cyklostezce u jablonecké přehrady. Městští strážníci a Tým silniční bezpečnosti poradili, jak vybavit jízdní kolo, aby bylo bezpečné. Pozornost se zaměřili i na správné užívání cyklistických přileb.

„Cyklisté na Jablonecku mají problém především s předepsanou výbavou svých kol. Proto jsem rád, že tu probíhá opět preventivní KOLO, aby se každý mohl poučit od odborníků a tak ovlivnil míru bezpečí nejen při jízdě na silnici. To platí zvláště pro děti, které mají nyní prázdniny a kolo je jejich nejčastější zábavou, pokud se nemohou koupat,“ konstatuje náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda s tím, že ne každý se přesně orientuje v zákonných ustanoveních.

Mnozí tápou v tom, co je výbava povinná a co doporučená, jak je to s používáním odrazek a povinného osvětlení. „Řada cyklistů si doposud plně neuvědomuje důležitost dostatečné viditelnosti pro ostatní účastníky silničního provozu. Nebezpečí vzniku vážné nehody tak vystavují nejen sebe, ale i ostatní,“ upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Jasno mají cyklisté v používání předepsané cyklistické přilby. „Ovšem není přilba jako přilba. Aby skutečně zabránila vážnému poranění hlavy při pádu z kola či kolizi, musí být kvalitní. Svou roli samozřejmě sehrává i její správné nasazení a upevnění,“ dodává Budský.

Akce KOLO nepostihuje, ale radí a doporučuje – jak pečovat o kolo, jak se bezpečně pohybovat na silnici, jak vybrat správnou přilbu apod. „Získat teoretické informace jak předcházet úrazům v silničním provozu není dnes až tak složité. Ovšem možnost seznámit se s příslušnými zásadami prakticky, přímo v terénu, to považuji za skutečně účinnou prevenci,“ dodává Pavel Svoboda, náměstek primátora statutárního města Jablonec nad Nisou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Tento speciální zákon je ve skutečnosti taková záplata

16:50 Okamura (SPD): Tento speciální zákon je ve skutečnosti taková záplata

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 2. června 2020 k o urychlení výstavby dopravní, vodní a ene…