Tím, že lidi s trestní minulostí už k dětem nepustíme, neumožníme to těm lidem opakovat. Nutno poznamenat, že rozhodující často nebyl sexuální pud, ale moc, kterou chtěl mít jeden člověk nad druhým.
Všechny ty podmínky byly často dané tím, že se neprokázalo násilí. Jak mohl být případ znásilnění (já to tak nazývat budu) osmiletého dítěte kvalifikován jako pohlavní zneužití? Tuhle otázku jsme si položili i v Poslanecké sněmovně a schválili změnu. Děti do 12 let budou zvláště chráněny díky tzv. znásilnění z podstaty.
Jenže to nestačí, děti musíme chránit ještě víc. Právě před těmi, kteří v minulosti už zneužili, ublížili. A řekli jsme si, že na učitele, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách nebo trenéry budeme klást vyšší nároky a budeme vyžadovat, aby to dělali bezúhonní lidé. A tuto bezúhonnost si předdefinujeme.
Věděli jste, že pokud někdy spácháte úmyslný násilný trestný čin s určitou trestní sazbou, nestanete se nikdy v životě třeba policistou? Právě tento princip jsme se rozhodli aplikovat na výše zmíněné osoby, které se denně dostávají do kontaktu s dětmi, mají nad nimi mocenské postavení. A vyjmenovali jsme trestné činy, které je diskvalifikují z této práce: závažné násilí, pohlavní zneužití, znásilnění, týrání s vážnými následky, vražda, zneužití dítěte k výrobě pornografie.
Design řešení, věčné debaty, odpovědi na otázky, které i teď oprávněně padají, prostě celkově práce na této složité legislativě nám zabrala tři roky. A měli jsme širokou shodu na tom, jak to celé nastavíme a uděláme. A měli jsme z toho velkou radost. A přesto, že se potom kolem dětského certifikátu strhla zvláštní mediální smršť a celé to vypadá jako bramboračka, jedno vydrželo: vůle děti chránit u většiny sněmovny.
Slíbit můžu jedno. Nikdy nešlo o hesla do novin, šlo o systémové řešení problému, který měl zásadní dopady na děti, na ty nejzranitelnější. Držme si i v dalších aktivitách palce!
Barbora Urbanová
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV