Váhalová (ČSSD): Vylidňování venkova

27.02.2017 16:43 | Zprávy

Během celého minulého století docházelo k postupnému vylidňování venkova. Na počátku 20. století žila ve venkovských obcích více než polovina obyvatel, na jeho konci pouze čtvrtina. Vylidňování bylo nestejnoměrné a postihovalo spíše malé obce. Svou roli v tomto procesu sehrály před a poválečné události v příhraničních oblastech.

Váhalová (ČSSD): Vylidňování venkova
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Významný dopad měl  také proces znárodnění, kolektivizace a  centrálně řízená ekonomika v období socialismu. Soukromé vlastnictví půdy a výrobních prostředků bylo omezeno, podnikání bylo znemožněno a  venkov  přišel o mnoho drobných živnostníků, kteří poskytovali základní služby jeho obyvatelům.  Centralizovaný systém upřednostňoval velká města a průmysl, nabízel  perspektivu pro mladé lidi, kteří pak venkov opouštěli. Postupně došlo ke ztrátě historických vazeb, tradic, kulturního dědictví a obecně vztahu k půdě, ke krajině a k venkovu.

Bohužel trend vylidňování venkova a stárnutí obyvatel venkova pokračuje i v tomto století, kdy se počet obyvatel v nejmenších obcích snížil o 4,2 procenta, a zaniklo přes sto malých obcí. Nejvíce jsou ohroženy vesnice vzdálené od velkých měst, s počtem do 500 obyvatel. Do roku 2050 má počet obyvatel planety přesáhnout 9 mld., z toho obyvatelstvo na venkově má tvořit necelé 3 mld..

Má-li mít český venkov budoucnost, je třeba, aby o život  na vesnici byl zájem. Ideálně  by to měli být lidé mladí, aktivní, kteří mají ke své obci vztah a chtějí v ní žít, nejen přespávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČSSD , venkov , Váhalová

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.