Kandidátka Zelených pro volby do Poslanecké sněmovny nabízí pestrý výběr zkušených komunálních političeka politiků, odbornic a odborníků i aktivních občanek a občanů. Zelení v kampani chtějí zdůrazňovat především témata týkající se životního prostředí, dostupnosti bydlení a kvality školství.
V úterý 3. srpna skončila lhůta pro podávání kandidátních listin pro letošní volby do Poslanecké sněmovny a svoji kandidátku v Jihomoravském kraji podala také Strana zelených. Jejím lídrem je dvaatřicetiletý religionista a publicista Matouš Vencálek. Ten je v současné době spolupředsedou jihomoravské krajské organizace Strany zelených, v minulosti zasedal také v jejím celostátním předsednictvu a vedle svého působení na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je také členem Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Jihomoravského kraje a Komise pro výchovu a vzdělávání Rady města Brna. Mezi priority Zelených podle Vencálka patří řešení environmentálních problémů, ale například také dostupnost kvalitního vzdělání a bydlení.
„Česká republika má v oblasti vzdělávání co dohánět. Kvalitní vzdělání musí být dostupné všem dětem, bez ohledu na to, kde a do jakých poměrů se narodily – to dnes bohužel neplatí. České školství je v mezinárodním srovnání ‚výjimečné‘ tím, že prohlubuje sociální rozdíly, namísto toho, aby je pomáhalo překonávat. Vedle toho se v mnoha městech a obcích potýkáme s nedostatkem míst v mateřských školách, jako to vidíme v Brně, kde letos nebyla přijata více než třetina dětí, které se do školek hlásily,“ uvedl Vencálek.
Dvojkou kandidátky je Jana Drápalová, starostka brněnského Nového Lískovce a krajská zastupitelka. „S dopady změn klimatu, mimo jiné v podobě extrémního počasí, se na jižní Moravě potýkáme možná víc než jinde v republice a je potřeba na to reagovat. Zaměřit se musíme jak na řešení příčin, tak na zmírňování dopadů klimatických změn, především v oblasti hospodaření s vodou a krajinou, zemědělství či urbanismu,“ dodala Drápalová.
Dále se pak v první desítce objevuje mezinárodní konzultantka a analytička v oblasti lidských práv Irena Ferčíková Konečná z Valtic, brněnský ekolog a někdejší zastupitel Mojmír Vlašín, zastupitelka Brna-střed Jasna Flamiková, děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity Jiří Schneider z Újezdu u Tišnova, starostka MČ Brno-Komín Milada Blatná, zastupitelka Čejkovic Kristýna Hájková, břeclavský zastupitel a ekolog Filip Šálek či starostka brněnského Jundrova Ivana Fajnorová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Drápalová , kraj Jihomoravský , volby , zelení , Vencálek , volby 2021
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet
- 20:07 Piráti: Vylučujeme spolupráci s ANO, SPD a extremisty
- 19:05 Macinka (Motoristé): Pokus o likvidaci úspěšného politika