Vencálek (Zelení): Zastupitelé rozhodovali na základě dat, která se později ukázala chybná

19.09.2020 17:53 | Zprávy

Zastupitelé rozhodovali o trasování R43 na základě chybné studie, žádáme zveřejnění podkladových dat.

Vencálek (Zelení): Zastupitelé rozhodovali na základě dat, která se později ukázala chybná
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Jihomoravský kraj pořizuje první aktualizaci Zásad územního rozvoje kraje, která má rozhodnout o trase severojižního propojení dálnic D35 a D1. Protože proti krajem dlouhodobě prosazované trase této dálnice přes městské části Bystrc, Kníničky a Bosonohy a přes rekreační zónu brněnské přehrady protestují desítky tisíc obyvatel, pořídil JMK územní studii, která měla za úkol objektivně vyhodnotit nejlepší trasu. Na základě jejích výsledků pak byl zastupitelům kraje v březnu 2019 předložen návrh, aby se v dalším stupni pořizování pracovalo pouze s variantami trasování přes Bystrc a v únoru 2020 pak při projednávání materiálu s názvem „Výběr nejvýhodnějších variant“ vybralo zastupitelstvo trasu I/2 „silniční I/43“, takzvanou “poučenou” variantu. To vše na základě studie, za jejíž pořízení kraj zaplatil cca 20 milionů korun a která měla být zárukou férového a transparentního vyhodnocení variant.

Opravy studie vydaly na 44 stran, podle kraje však chyby neměly na celkové hodnocení vliv

Tato studie však obsahovala řadu chyb. Příkladem může být třeba akustická část studie, která dle oponentního posudku zadaného dotčenými obcemi pracovala s mnohdy chybnými vstupními parametry i pochybnou metodikou (hodnotila pouze 400m pás podél komunikací, za jehož hranicí hluk „zmizel“, což mělo vliv na počty dotčených obyvatel). Na základě připomínek obcí, nezávislých odborníků, občanských spolků a občanů zveřejnili autoři studie až v červnu 2020 opravy, které vydaly na 44 stran textu a množství dalších mapových a grafických podkladů. Podle autorů studie i vedení kraje jsou však tyto chyby a jejich opravy marginální a nemají vliv na celkové hodnocení. Žádosti o poskytnutí zdrojových dat a vzorců podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, Krajský úřad odmítl jako neexistující informaci – data prý nemá k dispozici. Podle sdělení autorů studie navíc nebyly zveřejněné tabulky a mapy použity pro závěrečné hodnocení variant.

Celý proces je tak veřejně nepřezkoumatelný a netransparentní a zastupitelé rozhodovali na základě chybných údajů. Proto požadujeme odložení schvalování aktualizací ZÚR a zveřejnění zdrojových dat, aby bylo možné územní studii a hodnocení variant veřejně přezkoumat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…