Na jednání zastupitelstva Libereckého kraje se nedávno řešila 5ti milionová dotace na kofinancování projektu umělého zasněžování běžeckých tratí na Bedřichově, jako podpora projektu, který má do regionu přivézt zmíněné obci potřebnou investici. Cílem tohoto společného projektu má být rekonstrukce zasněžovacího systému v prostoru bedřichovského stadionu běžeckého lyžování a přilehlých pozemků, na které se má podílet kromě zmíněného Bedřichova (1 000 000,- Kč) ještě MŠMT (5 994 541,- Kč) a to formou dotace. Zmíněný návrh byl pouze v oblasti technikálií, tedy jestli toto uhradit z krajské rozpočtové kapitoly vyčleněné pro zdravotnictví (?!) anebo z kapitoly určené pro školství, mládež, tělovýchovu a sport. Nakonec byla přijata druhá varianta. V diskusi byl tento projekt podpořen i zastupiteli Změny pro Liberecký kraj, která se svým "sluníčkářským" zaměřením na ochranu přírody tentokrát neprotestovala tak, jak to umí. Převládla prostě sportovní myšlenka s možností, že si zřejmě nová sněžná děla bude od Bedřichova moci půjčovat i 390 m.n.m. (!!) vybudovaný skiareál v Libereckém Vesci. Hejtman Půta komentoval schválené kofinancování slovy, že význam konání Jizerské 50tky má krajský přesah (přestože byl termín konání posunut na polovinu února) a proto je ho potřeba podpořit a že to nemá žádný vliv na životní prostředí. Není to ale pravda.
Argumenty proti tomuto kroku jsem zmínil již v předchozím článku na toto téma a proto je zopakuji pouze ve stručnosti: spotřeba vody, energetická náročnost, hluk. Objevily se však další studie, které mým argumentům dávají za pravdu!
Na uvedených areálech se svítí a to i noci. Osvětlené ski-areály ohrožují zvěř a způsobují světelný smog. Někde dokonce nezhasínají ani po skončení lyžování a svítí dál. Výzkumy a studie jasně konstatují, že večerní osvětlení sjezdovky a běžeckých tratí škodí zvěři. Na tento masivní zdroj světla nyní neupozornil zoolog, ale zmínil jej Astronomický ústav Akademie věd. Hodnotil totiž nové zastínění obřího polského skleníku, který loni zářil tak, že obtěžoval obyvatele českého a německého příhraničí. Novými opatřeními ale přestal být skleník pro Jizerské hory hlavním zdrojem světelného smogu. Není vidět ani z Jizerských hor, ale naopak tam jsou prý jasně viditelné sjezdovky a běžecké tratě, které se teď zasněžují.
Zatímco některé sjezdovky a běžecké tratě zhasnou po skončení nočního lyžování, jiné svítí celou noc. Jako například Obří sud Javorník. Ten nezhasíná ani v létě a svítí prý kvůli ochraně jestli tam někdo něco neodmontovává. Asi vědí proč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV